ARMDOCT ծրագրի ամփոփիչ համաժողովը կկայանա Երևանում
Ս.թ. հոկտեմբերի 13-ին կայացավ ARMDOCT ծրագրի ազգային համակարգողների առցանց հանդիպումը, որին մասնակցում էին նաև ԿԳՄՍ նախարարութան ներկայացուցիչները։
Հանդիպման նպատակն էր ներկայացնել ծրագրի հայաստանյան գործընկեր բուհերի
կողմից աշխատանքային չորրորդ փաթեթով նախատեսված ասպիրանտական համատեղ կրթական ծրագրերի գործարկման ընթացքը, կառուցվածքը, գործունեության ծրագիրը, ինչպես նաև հիմնական մարտահրավերները: Բուհերի ներկայացուցիչները քննարկման ընթացքում նշեցին, որ կրթական ծրագրերի գործարկմանը վերաբերող հիմնական խնդիրները կապված են դոկտորական ծրագրերի նոր մանագիտացումների դասիչների, ինչպես նաև մի շարք այլ ընթակարգային և իրավական հարցերի հետ: Քննարկման արդյունքում որոշում ընդունվեց խնդիրները գրավոր ներկայացնել ԿԳՄՍ նախարարություն համապատասխան լուծումներ ստանալու նպատակով:
Ծրագրի ԳԿՄԿ համակարգող, դեկան Ատոմ Մխիթարյանը տեղեկացրեց, որ ԵՄՀ-ի հետ շուտով կգործարկվի բարձրագույն կրթության երրորդ մակարդակի համատեղ
կրթական ծրագիրը՝ «Կայուն զարգացում» ընդհանուր խորագրով։
ARMDOCT ծրագրի ամփոփիչ աշխատաժողովը տեղի կունենա դեկտեմբերի 1-3-ը
Երևանում՝ Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում, որին կմասնակցեն ինչպես եվրոպական գործընկեր համալսարանների, այնպես էլ ՀՀ գիտակրթական համայնքի և բուհերի ներկայացուցիչներ:
Հիշեցնենք, որ ԵՄ Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման եռամյա ARMDOCT (Դոկտորական կրթության բարեփոխումը Հայաստանում՝ ակադեմիական համայնքի,
արդյունաբերության պահանջներին և ԵՄ փորձին համապատասխան) ծրագիրը կավարտվի 2024 թվականի հունվարին։
Ծրագրի նպատակն է բարեփոխել դոկտորական
կրթությունը Հայաստանում՝ Զալցբուրգի սկզբունքներին համահունչ և ազգային քաղաքականության, իրավական կարգավորող փաստաթղթերի, ինստիտուցիոնալ ընթացակարգերի վերանայման, գիտության և հետազոտության ինտեգրման համար անհրաժեշտ համակարգի ապահովման միջոցով։

Итоговый форум программы ARMDOCT состоится в Ереване
13 октября состоялась онлайн-встреча национальных координаторов программы ARMDOCT, в которой также приняли участие представители Министерства ОНКС РА.
Встреча была нацелена на представление процесса, структуры, плана деятельности и обсуждение основных вызовов совместных образовательных программ докторского образования, предусмотренных четвертым рабочим пакетом вузов-партнеров. В ходе обсуждения представители вузов отметили, что основные проблемы, связанные с реализацией образовательных программ, связаны с кодами новых специальностей докторантуры, а также с рядом других процессуальных и правовых вопросов.
В результате обсуждения было принято решение письменно представить проблемы в министерство ОНКС с целью получения соответствующих решений.
Координатор программы, декан МНОЦ Атом Мхитарян сообщил, что в ближайшее время будет запущена совместная образовательная программа третьего уровня высшего образования под общим названием "Стабильное развитие".
Заключительная конференция программы ARMDOCT состоится 1-3 декабря в Ереване, в музее-институте Комитаса, в котором примут участие представители как европейских университетов-партнеров, так и научно-образовательного сообщества и вузов РА.
Напомним, что трехлетняя программа ЕС по развитию потенциала Erasmus+ ARMDOCT (Реформа докторантуры в Армении: в соответствии с требованиями академического сообщества, промышленности и опыта ЕС) завершится в январе 2024 года.
Цель программы ARMDOCT - проведение реформы докторского образования в Армении на основе принципов Зальцбурга, которые регулируются правовыми документами государственной национальной политики, обеспечением необходимой системы контроля институциональных процедур и интеграции науки и научных исследований.