Ի՞նչ չանել այսօր. Հայաստանի առաջին հանրապետության դասերը (ցերեկույթ՝ ուսանողների միջազգային օրվան ընդառաջ)
Նոյեմբերի 7, 2016
Սույն թվականի նոյեմբերի 6-ին ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի դահլիճում ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի ՈՒԳԸ-ները համատեղ կազմակերպել էին դասախոսություն-քննարկում՝ «Ի՞նչ չանել այսօր. Հայաստանի առաջին հանրապետության դասերը» խորագրով: Բանախոսն էր քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Լևոն Շիրինյանը:
Զեկուցողը հիմնականում անդրադարձավ հայապահպանման խնդրին և այդ համատեքստում էլ զուգահեռներ անցկացրեց 1-ին և 3-րդ հանրապետությունների միջև: Նա վեր հանեց այն բացերը, որոնք եղել են 1918-20 թթ. և չպետք է կրկնել այսօր:
Միևնույն ժամանակ զեկուցողը ներկայացրեց 3-րդ հանրապետության ներսում առկա բացթողումները և իր տեսանկյունից ներկայացրեց որոշակի լուծումներ: Անդրադարձ եղավ նաև Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանը՝ մասնավորապես նրա հարաբերություններին դաշնակիցների և թշնամիների հետ: Դասախոսության վերջում ուսանողների և ներկա հյուրերի կողմից տրվեցին հարցեր, որոնց բանախոսը տվեց բավարար պատասխաններ:
Բանախոսության ավարտին, ուսանողների միջազգային օրվան ընդառաջ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի ՈւԽ-ն, Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի գեղարվեստական կրության ֆակուլտետի, երաժշտական կրթության բաժնի ուսանողների հետ միասին կազմակերպել էր փոքրիկ ցերեկույթ: Նվագախմբի ղեկավարն էր Վարդ Կարապետյանը, իսկ կատարողները Արուսիկ Եփրեմյանը, Էրիկ Եփրեմյանը, Արուս Պողոսյանը, Օնիկ Հայրումյանը, Արման Առուստամյանը, Գուրգեն Սանասարյանը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի իրավաբանական խորհրդատու Լ. Խառատյանի կողմից լավագույն և ամենաակտիվ ուսանողներին շնորհվեցին պատվոգրեր:

Что делать сегодня? Уроки первой республики Армении ( навстречу международному студенческому дню)
6 ноября с.г. в зале Института истории НАН РА Студенческие научные общества МНОЦ НАН РА и факультета истории ЕГУ совместно организовали лекцию- обсуждение под заголовком “Что делать сегодня? Уроки первой республики Армении”. С лекцией выступил профессор Левон Ширинян, доктор политических наук. Он обратился к основной проблеме сохранения армянства и в контексте этого провел параллели между первой и третьей республиками Армении с выявлением  ошибок, которые имели место с 1918 по 1920 годы, и недопустимо повторять их сегодня. Одновременно лектор представил со свою точку зрения на существующие внутренние проблемы третьей республики и определенные пути их решения. Он также обратился к внешней политике, в частности – к взаимоотношениям Армении со своими союзниками и врагами. В заключение лекции студенты и присутствующие гости задали вопросы, на которые профессор Ширинян дал исчерпывающие ответы.
После окончания лекции Студенческий совет МНОЦ НАН РА совместно со студентами факультета художественного образования, отдела музыкального образования Армянского государственного педагогического университета им. Х. Абовяна организовали небольшой утренник навстречу Международному студенческому дню. Руководителем оркестра была Вард Карапетян, исполнителями были Арусяк Епремян, Эрик Епремян, Арус Погосян, Оник Айрумян, Арман Арустамян, Гурген Манасарян.
В завершение мероприятия преподаватель и юридический консультант МНОЦ НАН РА Лилит Харатян предоставила грамоты лучшим и самым активным студентам.