AFISHE աշխատանքային խումբն այցելեց «Սևանի Իշխան» ձկնաբուծական գործարան
Ս.թ. հուլիսի 11-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի և ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի հետ համատեղ իրականացվող «Ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսության կրթության զարգացումը հանուն Կանաչ գործարքի Հայաստանում և Ուկրաինայում. կրթությունից դեպի էկոլոգիա» (AFISHE) Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագրի աշխատանքային խումբն այցելեց ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Կարճաղբյուր գյուղում գտնվող «Սևանի իշխան» ՓԲԸ ձկնաբուծական գործարան:
Այցելության նպատակն էր՝ ծանոթանալ 2024-2025 ուստարում մեկնարկող «Ձկնային տնտեսություն» համատեղ մագիստրոսական կրթական ծրագրի ուսանողների հետազոտական և գործնական աշխատանքների կազմակերպման հնարավորություններին:
Նշենք, որ «Սևանի Իշխան» ՓԲԸ-ն տարածաշրջանում միակ կազմակերպությունն է, որը զբաղվում է էնդեմիկ ձկնատեսակի՝ Սևանի իշխանի բազմացմամբ, արտադրում է ձկնամթերքի լայն տեսականի և զինված է վերամշակման համար նորագույն տեխնոլոգիաներով:
ԱՖԻՇԵ աշխատանքային խումբը տպավորված էր «Սևանի Իշխան» ձկնաբուծական գործարանի առկա հնարավորություններով, որտեղ ծանոթացավ մանրաձկան արտադրության և բազմացման ամբողջական ցիկլին, և թե ինչպես է ապահովվում Սևանի իշխանի տեղածին ենթատեսակների բնական վերարտադրությունը:
Նոր տեխնոլոգիաների և գիտափորձի կիրառմամբ ձկնաբուծական այս խոշոր տնտեսությունը, որը զբաղվում է ինչպես կայուն և օրգանական ձկնաբուծության համաշխարհային փորձի տեղայնացմամբ, այնպես էլ ձկնաբուծական արտադրանքի սերտիֆիկացման համաշխարհային փորձի տեղայնացմամբ, Հայաստանում ջրային կենդանիների և բույսերի բուծման ու վերամշակման ճյուղերի զարգացմամբ, լավագույն հետազոտական հարթակ և ուսումնական բազա կծառայի ապագա ուսանողների համար գիտելիքահեն և նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ կրթություն ստանալու, ձկնաբուծության ոլորտին առնչվող գիտահետազոտական աշխատանքներ իրականացնելու և ոլորտի վերջին նվաճումներին իրազեկված լինելու համար:
Հիշեցնենք, որ մագիստրոսական կրթական ծրագրի նպատակն է՝ նվազեցնել ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսությունների բացասական ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա, ինչպես նաև ամրապնդել կրթություն-ձեռնարկություն-հետազոտություն համագործակցությունը («կրթությունից մինչև էկոլոգիա» հայեցակարգ): Վերջինս կծառայի որպես հարթակ ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսությունների ոլորտներում միասնական կրթական և հետազոտական գործունեություն իրականացնելու համար, ինչը կզարգացնի էկոլոգիայի վրա հիմնված մոտեցումներն և գործունեությունը՝ ՄԱԿ-ի Կայուն Զարգացման նպատակներին և ԵՄ Կանաչ Գործարքին համապատասխան։

Состоялась церемония вручения дипломов выпускникам МНОЦ
11 июля в Международном научно-образовательном центре Национальной академии наук Республики Армения состоялась церемония вручения дипломов магистрантам 2023-2024 учебного года по образовательным программам "Востоковедение", "Клиническая психология и психотерапия", "Молекулярная и клеточная биология".
По случаю памятного дня директор Международного научно-образовательного центра Национальной академии наук РА Армен Саргсян передал свои поздравления и наилучшие пожелания выпускникам, подчеркнув, что в качестве научно-образовательного и исследовательского учреждения, Центр обеспечил прочную основу для профессионального развития и самоопределения выпускников, вооружив их необходимыми знаниями, навыками и ценностями. "Международный научно-образовательный центр НАН РА является уникальным связующим звеном между образованием и наукой, и я очень надеюсь, что многие из вас продолжат обучение в аспирантуре МНОЦ и пополнят ряды наших молодых ученых, в дальнейшем используя свой мощный научный потенциал для развития и процветания нашей страны", - отметил А. Саргсян.
Вручив выпускникам дипломы, свои поздравления передали также заместитель директора по научно-исследовательским вопросам, заведующая кафедрой психологии, Наира Акопян, заведующий кафедрой востоковедения Роберт Казарян, профессор кафедры молекулярной и клеточной биологии Карине Малян, пожелав выпускникам занять свое уникальное место на рынке труда с помощью полученных теоретических и практических знаний и внести достойный вклад в развитие будущего страны.
Студенты также выразили огромную благодарность руководству университета и всему профессорско-преподавательскому составу за преданность делу, переданные знания и созданную благоприятную атмосферу.