Տեղի ունեցավ AFISHE ծրագրի մեկնարկային հանդիպումը
Ս.թ. հունվարի 25 -ին ՀՀ ԳԱԱ նախագահության կլոր դահլիճում տեղի ունեցավ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի և ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի հետ համատեղ իրականացվող «Ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսության կրթության զարգացումը հանուն Կանաչ գործարքի Հայաստանում և Ուկրաինայում. կրթությունից դեպի էկոլոգիա» (AFISHE) Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագրի մեկնարկային հանդիպումը, որին առկա և հեռավար ձևաչափով մասնակցում էին շուրջ 50 ներկայացուցիչ պետական գերատեսչություններից, բուհերից, միջազգային կառույցներից և եվրոպական գործընկեր համալսարաններից:
Հիշեցնենք, որ ծրագիրը նպատակաուղղված է նվազեցնելու ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսությունների բացասական ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա՝ Հայաստանում և Ուկրաինայում ստեղծելով և զարգացնելով ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսությունների մագիստրոսական այնպիսի կրթական ծրագրեր, որոնք համարժեք կլինեն եվրոպական առաջատար նմանատիպ ծրագրերին, ուղղված կլինեն ազգային և տարածաշրջանային կարիքներին ու կամրապնդեն համալսարան-ձեռնարկություն-հետազոտություն համագործակցությունը («կրթությունից մինչև էկոլոգիա» հայեցակարգ): Ծրագրի համակարգողն է Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանը:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սարգսյանը, ով ողջունելով մասնակիցներին՝ նշեց, որ մեծ պատիվ է կազմակերպելու ձկնաբուծության և ջրային կուլտուրաների վերաբերյալ Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման AFISHE ծրագրի մեկնարկային հանդիպումը և հյուրընկալելու ներկայացուցիչների Պորտուգալիայից, Խորվաթիայից, Սլովակիայից, Ուկրաինայից և Հայաստանից՝ համագործակցելու Հայաստանում և Ուկրաինայում ձկնաբուծության և ակվակուլտուրայի ոլորտի կարողությունների բարելավման ուղղությամբ:
«Մենք ոգևորված ենք այս կարևորագույն ծրագրի մեկնարկով և վստահ ենք, որ այն երկարատև դրական ազդեցություն կունենա մասնակից երկրների ձկնաբուծության և ջրային կուլտուրաների զարգացման վրա: Մենք խրախուսում ենք բոլոր շահագրգիռ կողմերին ներգրավվել և առավելագույնս օգտվել այս հնարավորությունից՝ զարգացնելու կարողություններն ու դրական փոփոխություններն այս կարևոր ոլորտում», - նշեց Ա.Սարգսյանը և ընդգծեց․«Մեր մտադրություններն ամրապնդելու և վերահաստատելու նպատակով այսօր ՀԱԱՀ-ի հետ կստորագրենք համագործակցության հուշագիր՝ հիմք ընդունելով միջբուհական համագործակցության ապահովման, կողմերի գիտատեխնիկական և կադրային կարողությունների լիարժեք օգտագործման և առաջավոր փորձի փոխանակման անհրաժեշտությունը»:
Մասնակիցներին ողջունեց նաև ՀՀ ԳԱԱ բնական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար Ռուբեն Հարությունյանը։ «Մենք ականատես ենք, թե ինչպես է վնասվում Արարատյան դաշտի բնությունն արտեզյան աղբյուրների ոչ ռացիոնալ օգտագործմամբ, ոչնչացվում Սևանա լճի կենդանական և բուսական աշխարհը, իսկ հիդրոէլեկտրակայանների ստեղծումն ազդում է էկոցենոզների վրա: Այս միջազգային նախաձեռնությունը խիստ անհրաժեշտ է մեր երկրի համար, իսկ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի կենտրոնների մասնակցությունը՝ ողջունելի։ Ակադեմիայի ղեկավարության անունից հաջողություն եմ մաղթում ձեր գերազանց նախաձեռնությանը», - ասաց Ռուբեն Հարությունյանը։
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունը՝ ի դեմս նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանի, նույնպես ողջունեց նոր կրթական ծրագրի ներդրման մտահղացումը, ինչն անշուշտ, հիմք կհանդիսանա ակվակուլտուրաների ու ձկնային տնտեսության փորձառու կառավարիչների պատրաստման համար: «Էկոլոգիական կրթության գիտելիքների, կարողությունների և հմտությունների զարգացմանն ուղղված յուրաքանչյուր գործընթաց ևս մեկ քայլ է դեպի վաղվա ավելի պաշտպանված, կայուն և դինամիկ զարգացող շրջակա միջավայր ունենալու մեր տեսլականը», - նշեց Տ.Գաբրիելյանը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանն էլ,ողջունելով մասնակիցներին, նշեց, որ ձկնաբուծության ոլորտը Հայաստանում արագ զարգացող ոլորտներից է։ Նա կարևորեց կրթության գրավչության և որակի բարձրացումը ոլորտում՝ ընդգծելով, որ էլ ավելի շոշափելի արդյունքների կարելի է հասնել, եթե ոլորտը համալրված լինի բարձրորակ մասնագետներով, որոնք կառաջնորդվեն նորագույն մեթոդներով և տեխնոլոգիաներով։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ նաև Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի ռեկտոր Վարդան Ուռուտյանը, ով ընդգծեց ծրագրի ներդրման անհրաժեշտությունը ոլորտի հետագա զարգացման համար՝ նշելով, որ ծրագրի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի հետ համատեղ կմշակվի նոր մագիստրոսական կրթական ծրագիր՝ հիմնվելով ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի փորձաքննության և հետազոտական առկա փորձի վրա և իր պատրաստակամությունը հայտնեց հընթացս ապահովելու բոլոր անհրաժեշտ պայմաններով և ռեսուրսներով ծրագրի արդյունավետ իրականացման համար:
ՀՀ ԳԱԱ Կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի տնօրեն Սարգիս Աղայանը, շնորհավորելով մասնակիցներին այս կարևոր ծրագրի մեկնարկի առթիվ․ նշեց. «Սա այն եզակի հնարավորությունն է, երբ գիտական կազմակերպությունները և բուհերը կարող են միավորել իրենց ջանքերը՝ խթանելով հետազոտահեն, գիտահեն կրթությունը։ Մենք և մեր գործընկերները կաշխատենք լավագույն կերպով այս ծրագիրը կյանքի կոչելու համար ։ Այս համագործակցությունը նաև նոր ծրագրերի և նոր գաղափարների իրագործման լայն հարթակ է»։
Օրվա երկրորդ կեսին Պորտուգալիայից, Խորվաթիայից և Սլովակիայից ժամանած եվրոպական գործընկեր համալսարանների, ինչպես նաև Ուկրաինայից հանդիպմանը հեռավար մասնակցող ներկայացուցիչները լավագույն փորձի փոխանակման նպատակով ներկայացրին ակվակուլտուրաների և ձկնային տնտեսության կրթական ծրագրերի ներդրման իրենց փորձը:
ՀԱԱՀ ծրագրի համակարգող Գարեգին Համբարձումյանը ներկայացրեց ծրագրի շրջանակներում մինչև 2024թ. նախատեսված գործողություններն ու ակնկալվող արդյունքը:
Հանդիպման առաջին օրն ամփոփվեց ծրագրի ընթացքում իրականացվող ուսումնական պլանների և ուսումնական ծրագրերի բենչմարքինգի, ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսության վերաբերյալ Բոլոնիայի գործընթացին համապատասխան նոր կրթական վերջնարդյունքների և մոդուլների մշակման և կատարելագործման վերաբերյալ ակտիվ քննարկումներով:

Состоялась стартовая встреча проекта AFISHE
25 января с.г. в круглом зале президиума НАН РА состоялась стартовая встреча проекта AFISHE в рамках программы Erasmus+ "Развитие образования в области аквакультуры и рыбного хозяйства в Армении и Украине: от образования к экологии" реализуемой совместно Международным научно-образовательным центром НАН РА, Национальным аграрным университетом Армения и Научным центром зоологии и гидроэкологии НАН РА. На стартовой встрече приняли участие около 50 представителей государственных ведомств, университетов, международных организаций и европейских университетов-партнеров в оффлайн и дистанционном форматах.
Напомним, что программа направлена на снижение негативного воздействия аквакультуры и рыбных хозяйств на окружающую среду путем создания и развития магистерских программ по аквакультуре и рыбоводству в Армении и Украине, которые будут эквивалентны ведущим европейским аналогичным программам, будут направлены на национальные и региональные потребности и укрепят трехстороннее сотрудничество между университетами, предприятиями и исследовательскими центрами (концепция "от образования к экологии"). Координатором проекта является Национальный аграрный университет Армении.
Со вступительной речью выступил директор Международного научно-образовательного центра НАН РА Армен Саргсян, который, приветствуя участников, отметил, что для него большая честь организовать открытие программы AFISHE по рыбоводству и аквакультуре в рамках программы Erasmus+ и принять представителей Португалии, Хорватии, Словакии, Украины и Армении для сотрудничества в повышении потенциала в области аквакультуры и рыбных хозяйств в Армении и Украине.
"Мы рады запуску этого важного проекта и уверены, что он окажет долгосрочное положительное влияние на развитие рыбоводства и аквакультуры в странах-партнерах. Мы призываем все заинтересованные стороны принять участие и максимально использовать эту возможность для развития потенциала и позитивных изменений в этой важной сфере", - отметил А. Саргсян и подчеркнул: "Для укрепления и подтверждения наших намерений сегодня мы подпишем меморандум о сотрудничестве с НАУА, исходя из необходимости обеспечения межвузовского сотрудничества, полного использования научно-технических и человеческих ресурсов сторон и обмена передовым опытом".
Участников также приветствовал академик-секретарь отделения естественных наук Национальной академии наук РА Рубен Арутюнян. "Мы являемся свидетелями того, как нерациональным использованием артезианских источников наносится ущерб природе Араратской долины, уничтожается животный и растительный мир озера Севан, а создание гидроэлектростанций влияет на биоценозы. Данная международная инициатива очень необходима нашей стране, и участие научных центров Национальной академии наук в программе приветствуется. От имени руководства академии желаю успехов вашему прекрасному начинанию", - сказал Рубен Арутюнян.
Министерство окружающей среды РА, в лице заместителя министра Тиграна Габриеляна, также приветствовало идею внедрения новой образовательной программы, которая, безусловно, послужит основой для подготовки опытных менеджеров аквакультуры и рыбоводства. "Каждый процесс, направленный на развитие знаний, умений и навыков экологического образования, является еще одним шагом на пути к нашему видению создания более защищенной, стабильной и динамично развивающейся окружающей среды завтрашнего дня", - отметил Т. Габриелян.
Заместитель министра экономики РА Арман Ходжоян, приветствуя участников, отметил, что сфера рыбоводства является одной из динамично развивающейся сферой в Армении. Он подчеркнул важность повышения привлекательности и качества образования в сфере, отметив, что еще более ощутимых результатов можно добиться, если сектор будет укомплектован высококлассными специалистами, которые будут руководствоваться новейшими методами и технологиями.
С приветственной речью выступил также ректор Национального аграрного университета Армении Вардан Урутян, который подчеркнул необходимость внедрения программы для дальнейшего развития сферы, отметив, что в рамках программы совместно с МНОЦ НАН РА будет разработана новая магистерская образовательная программа, основанная на имеющемся исследовательском опыте Научного центра зоологии и гидроэкологии НАН РА, и выразил готовность по ходу обеспечить все необходимые условия и ресурсы для эффективной реализации программы.
Директор Научного центра зоологии и гидроэкологии НАН РА Саркис Агаян, поздравив участников с началом важной программы, отметил: "Эта тот уникальный случай, когда научные организации и вузы могут объединить свои усилия, продвигая научно-исследовательское образование. Мы и наши партнеры будем работать наилучшим образом для эффективной реализации этой программы. Это сотрудничество также является широкой площадкой для реализации новых программ и новых идей".
С целью обмена и внедрения передового опыта во второй половине дня представители европейских университетов-партнеров из Португалии, Хорватии и Словакии, а также из Украины, которые участвовали дистанционно, представили свой опыт внедрения образовательных программ аквакультуры и рыбного хозяйства.
Координатор программы НАУА Гарегин Амбарцумян представил намеченные действия до 2024 года в рамках программы и ожидаемый результат.
Первый день встречи завершился активным обсуждением бенчмаркинга учебных планов и программ, реализованных в ходе проекта, разработки и совершенствования новых образовательных результатов и модулей в соответствии с Болонским процессом по аквакультуре и рыбоводству.