AFISHE ծրագրի աշխատանքային խմբի հերթական հանդիպումը ԳԿՄԿ-ում
Ս/թ մայիսի 8-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում տեղի ունեցավ ԳԿՄԿ-ի, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի և ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի հետ համատեղ իրականացվող «Ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսության կրթության զարգացումը հանուն Կանաչ գործարքի Հայաստանում և Ուկրաինայում. կրթությունից դեպի էկոլոգիա» (AFISHE) Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագրի աշխատանքային խմբի հերթական հանդիպումը, որի նպատակն էր քննարկել և ուրվագծել «Ձկնային տնտեսություն» համատեղ մագիստրոսական կրթական ծրագրի ուսումնական պլանը՝ հաշվի առնելով միջազգային ուսումնասիրություններն ու գործատուների հետ քննարկումների արդյունքում վեր հանած առաջարկները, և կազմել համապատասխան առարկայացանկը, ծրագրի մոդուլների համառոտ նկարագրերն ու նպատակները:
Հանդիպման արդյունքում աշխատանքային խմբի կողմից կազմվեց ուսումնական գործընթացի ընդհանուր կառուցվածքը՝ արտացոլելով «Ձկնային տնտեսություն» համատեղ մագիստրոսական կրթական ծրագրի վերջնարդյունքները, հետազոտական և արտադրական պրակտիկաների կազմակերպումն ու դրանց ներկայացվող պահանջները, պրոֆեսորադասախոսական կազմին ներկայացվող պահանջները, ՄԿԾ իրականացման համար անհրաժեշտ նյութատեխնիկական ռեսուրսները, մասնագիտության կրթական ծրագրի բաղադրիչներն ու ձևավորվող կոմպետենցիաները:
Հիշեցնենք, որ վերոնշյալ մագիստրոսական կրթական ծրագիրը կոչված է միավորելու այն անհրաժեշտ կրթական մոդուլներն ու վերջնարդյունքները, որոնք անհրաժեշտ են ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսությունների ստեղծման և կառավարման համար անհրաժեշտ մասնագետներ պատրաստելու, ինչպես նաև ոլորտի փորձառու մասնագետներ վերապատրաստելու համար։
Նորաստեղծ մագիստրոսական կրթական ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի համատեղ ջանքերով՝ ՀՀ ԳԱԱ Կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիային գիտական կենտրոնի հենքի վրա, որն ավարտելուց հետո կշնորհվի համատեղ դիպլոմ:
Մագիստրոսական կրթական ծրագրի նպատակն է՝ նվազեցնել ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսությունների բացասական ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա, ինչպես նաև ամրապնդել կրթություն-ձեռնարկություն-հետազոտություն համագործակցությունը («կրթությունից մինչև էկոլոգիա» հայեցակարգ): Վերջինս կծառայի որպես հարթակ ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսությունների ոլորտներում միասնական կրթական և հետազոտական գործունեություն իրականացնելու համար, ինչը կզարգացնի էկոլոգիայի վրա հիմնված մոտեցումներն և գործունեությունը՝ ՄԱԿ-ի Կայուն Զարգացման նպատակներին և ԵՄ Կանաչ Գործարքին համապատասխան։

Meeting of the AFISHE program working group at ISEC
On May 8, the International Scientific-Educational Center of NAS RA hosted a working group meeting of the program "Development of Aquaculture and Fisheries Education for Green Deal in Armenia and Ukraine: FROM EDUCATION TO ECOLOGY" (AFISHE) Erasmus+ CBHE, jointly implemented by International Scientific-Educational Center of NAS RA, Armenian National Agrarian University and Scientific Center of Zoology and Hydroecology of NAS RA. The meeting's objectives were to discuss and outline the curriculum of the joint Master's degree program in "Fishery," taking into account benchmarking studies and recommendations made as a result of dialogues with employers, as well as to compile a list of appropriate subjects, a brief description of the program modules, and their desired outcomes.
As a result of the meeting, the general structure of the educational process was drawn up by the working group, encompassing the performance results of the joint Master's program in "Fishery", the arrangement of research practice and scientific internship and its regulations, the requirements for the teaching staff, the tools and technical resources needed for the implementation of VET, the components of the specialty’s educational program and the competencies developed.
It should be noted that the above-mentioned Master's program is designed to combine the essential educational modules and outcomes, which are necessary to train both advanced specialists of the field and those who will develop and maintain aquaculture and fisheries.
The newly created Master's program is implemented by the joint efforts of the International Scientific-Educational Center of RA and the National Agrarian University of Armenia, on the basis of the Scientific Center of Zoology and Hydroecology of NAS RA, which will be followed by the awarding of a joint diploma.
The overall goal of the projects is to decrease the negative impact of aquaculture and fishery industry on the environment in Armenia and Ukraine through the designing and development of Master’s degree programs in aquaculture and fisheries, that is benchmarked to high-quality similar programs in Europe and responsive to national and regional needs, and strengthening the university-enterprise-research cooperation (concept "from education to ecology"). The latter will create a platform for collaborative educational and research initiatives in aquaculture and fisheries that will generate ecologically based strategies and programs in line with the UN Sustainable Development Goals and the EU Green Deal.