AFISHE ծրագրի աշխատանքային խմբի հերթական հանդիպումը ԳԿՄԿ-ում
Ս/թ մայիսի 8-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում տեղի ունեցավ ԳԿՄԿ-ի, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի և ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի հետ համատեղ իրականացվող «Ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսության կրթության զարգացումը հանուն Կանաչ գործարքի Հայաստանում և Ուկրաինայում. կրթությունից դեպի էկոլոգիա» (AFISHE) Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագրի աշխատանքային խմբի հերթական հանդիպումը, որի նպատակն էր քննարկել և ուրվագծել «Ձկնային տնտեսություն» համատեղ մագիստրոսական կրթական ծրագրի ուսումնական պլանը՝ հաշվի առնելով միջազգային ուսումնասիրություններն ու գործատուների հետ քննարկումների արդյունքում վեր հանած առաջարկները, և կազմել համապատասխան առարկայացանկը, ծրագրի մոդուլների համառոտ նկարագրերն ու նպատակները:
Հանդիպման արդյունքում աշխատանքային խմբի կողմից կազմվեց ուսումնական գործընթացի ընդհանուր կառուցվածքը՝ արտացոլելով «Ձկնային տնտեսություն» համատեղ մագիստրոսական կրթական ծրագրի վերջնարդյունքները, հետազոտական և արտադրական պրակտիկաների կազմակերպումն ու դրանց ներկայացվող պահանջները, պրոֆեսորադասախոսական կազմին ներկայացվող պահանջները, ՄԿԾ իրականացման համար անհրաժեշտ նյութատեխնիկական ռեսուրսները, մասնագիտության կրթական ծրագրի բաղադրիչներն ու ձևավորվող կոմպետենցիաները:
Հիշեցնենք, որ վերոնշյալ մագիստրոսական կրթական ծրագիրը կոչված է միավորելու այն անհրաժեշտ կրթական մոդուլներն ու վերջնարդյունքները, որոնք անհրաժեշտ են ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսությունների ստեղծման և կառավարման համար անհրաժեշտ մասնագետներ պատրաստելու, ինչպես նաև ոլորտի փորձառու մասնագետներ վերապատրաստելու համար։
Նորաստեղծ մագիստրոսական կրթական ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի համատեղ ջանքերով՝ ՀՀ ԳԱԱ Կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիային գիտական կենտրոնի հենքի վրա, որն ավարտելուց հետո կշնորհվի համատեղ դիպլոմ:
Մագիստրոսական կրթական ծրագրի նպատակն է՝ նվազեցնել ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսությունների բացասական ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա, ինչպես նաև ամրապնդել կրթություն-ձեռնարկություն-հետազոտություն համագործակցությունը («կրթությունից մինչև էկոլոգիա» հայեցակարգ): Վերջինս կծառայի որպես հարթակ ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսությունների ոլորտներում միասնական կրթական և հետազոտական գործունեություն իրականացնելու համար, ինչը կզարգացնի էկոլոգիայի վրա հիմնված մոտեցումներն և գործունեությունը՝ ՄԱԿ-ի Կայուն Զարգացման նպատակներին և ԵՄ Կանաչ Գործարքին համապատասխան։

Встреча рабочей группы программы AFISHE в МНОЦ
8 мая с. г. в Международном научно-образовательном центре НАН РА состоялась meeting of the program "Development программы Erasmus+ "Развитие образования в области аквакультуры и рыбного хозяйства в Армении и Украине: от образования к экологии", реализуемой совместно Международным научно-образовательным центром НАН РА, Национальным аграрным университетом Армения и Научным центром зоологии и гидроэкологии НАН РА. Целью встречи являлось обсуждение и определение учебного плана совместной магистерской образовательной программы "Рыбоводство" с учетом международных исследований и предложений, выдвинутых в результате обсуждений с работодателями, а также рассмотрение и утверждение перечня соответствующих предметов, согласование кратких описаний и целей модулей образовательной программы.
По итогам встречи рабочей группой была составлена общая структура учебного процесса, отражающая итоговые результаты совместной магистерской образовательной программы "Рыбоводство", организацию и условия научно-производственной практики, требования к профессорско-преподавательскому составу, материально-технические ресурсы, необходимые для реализации профессиональной образовательной программы, компоненты образовательной программы и формируемые компетенции.
Напомним, что вышеупомянутая магистерская образовательная программа призвана объединить образовательные модули и итоговые результаты, необходимые для подготовки специалистов управления аквакультурой и рыбными хозяйствами, а также для переподготовки опытных специалистов в этой сфере.
Данная магистерская образовательная программа осуществляется совместными усилиями Международного научно-образовательного центра РА и Национального аграрного университета Армении на базе Научного центра зоологии и гидроэкологии НАН РА, после окончания которой будет предоставлен совместный диплом.
Программа направлена на снижение негативного воздействия аквакультуры и рыбных хозяйств на окружающую среду путем создания и развития магистерских программ по аквакультуре и рыбоводству в Армении и Украине, которые будут эквивалентны ведущим европейским аналогичным программам, будут направлены на национальные и региональные потребности и укрепят трехстороннее сотрудничество между высшими учебными заведениями, предприятиями и исследовательскими центрами (концепция "от образования к экологии"), что послужит платформой для совместной образовательной и исследовательской деятельности в области аквакультуры и рыбного хозяйства, которая позволит разработать экологически обоснованные подходы и программы в соответствии с целями устойчивого развития ООН и "Зеленой сделкой" ЕС.