Հանդիպումների շարք ՀՀ խոշորագույն գործատուների հետ
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը մշտապես կարևորում է աշխատաշուկայի հետ սերտ համագործակցությունը մրցունակ և որակյալ կադրերի պատրաստման գործընթացում: Համաձայն ԳԿՄԿ հետազոտական ռազմավարության առանցքային դրույթների իրականացման, Կենտրոնում գիտահետազոտական աշխատանքների ծավալի ընդլայնման, արդյունավետության բարձրացման ու հետազոտության արդյունքների ապրանքայնացման գործընթացների իրականացման՝ Կենտրոնի հանրային կապերի և կարիերայի բաժինը գիտահետազոտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Ն. Հակոբյանի հետ նախաձեռնել է ՀՀ խոշորագույն գործատուների հետ հանդիպումների շարք, որի շրջանակներում կամրապնդվեն նախկինում եղած կապերը և նոր համագործակցություններ ձեռք կբերվեն Կենտրոնի և տարբեր գործատու կազմակերպությունների միջև:
Հետազոտության արդյունքների ապրանքայնացման, գործատուների հետ հարաբերությունների ընդլայնման, աշխատաշուկայի արդի պահանջների ուսումնասիրության, անհրաժեշտ կադրերի պատրաստման նպատակով ս/թ մարտի 26-ին հանդիպում կայացավ «Ուան Ուեյ» տուրիստական խոշորագույն ընկերության տնօրեն Մաթևոս Բարսեղյանի հետ։ Հանդիպման ընթացքում փոխհամագործակցության հուշագիր ստորագրվեց ԳԿՄԿ և «Ուան Ուեյ» տուրիստական ընկերության միջև: Հանդիպմանը ներկա էին Կենտրոնի տնօրեն Ա. Սարգսյանը, գիտահետազոտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Ն. Հակոբյանը, դեկան Ա. Մխիթարյանը, հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետ Ա. Շահազիզյանը, մագիստրատուրայի «Կառավարում» ամբիոնի վարիչ Կ. Սարգսյանը:
Տնօրենը ողջունեց նոր ձևավորվող համագործակցությունը, ներկայացրեց ԳԿՄԿ առաքելությունը, գործունեությունը, Կենտրոնում իրականացվող «Տուրիզմի կառավարում» մագիստրոսական կրթական ծրագիրը: Կենտրոնի «Տուրիզմի կառավարում» մագիստրոսական կրթական ծրագով սովորող մագիստրանտները և շրջանավարտները համագործակցության շրջանակներում հնարավորություն կունենան գործնական գիտելիքներ, աշխատանքային փորձ և հմտություններ ձեռք բերելու «Ուեն Ուեյ» ընկերությունում՝ այնտեղ անցկացնելով նաև իրենց գիտահետազոտական պրակտիկան: Ուսանողները կկարողանան մասնակցել ընկերության կազմակերպած խմբային արշավներին, ինչպես նաև անհրաժեշտության դեպքում լրացնել ընկերությունում առկա թափուր հաստիքները:
«Ուան Ուեյ» ընկերության տնօրեն Մաթևոս Բարսեղյանը շեշտեց, որ յուրաքանչյուր գործատուի երազանքն է որակյալ կադրեր ունենալը, ինչի համար անչափ ուրախ է ստեղծված հնարվորության և Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի հետ համագործակցության համար:
Կողմերը քննարկեցին առաջիկա ծրագրերը, նոր առաջարկներ մշակեցին։ Կենտրոնի գիտահետազոտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Ն. Հակոբյանն առաջարկեց ԳԿՄԿ ուսանողների օգնությամբ իրականցնել ոլորտում անհրաժեշտ խնդիրների ուսումնասիրություն և հետազոտական աշխատանքներ, որոնց արդյունքները հետագայում կտրամադրվեն տվյալ կազմակերպությանը:

Ряд встреч с крупными работодателями РА
Международный научно-образовательный центр НАН РА уделяет важное внимание постоянному взаимодействию с рынком труда в процессе подготовки конкурентоспособных и квалифицированных кадров. Отдел карьеры и связей с общественностью и замдиректора МНОЦ по линии научно-исследовательских работ Н. Акопян - в соответствии с осуществлением ключевых положений исследовательской стратегии МНОЦ, расширением объема исследовательской работы в Центре, повышением эффективности и внедрением процесса коммерциализации результатов исследований - совместно предприняли ряд встреч с крупнейшими работодателями Армении, в рамках которых могут быть укреплены прежние связи и заключены новые соглашения о сотрудничестве между Центром и различными организациями работодателей.
С целью коммерциализации результатов исследования, расширения отношений с работодателями, изучения современных требований рынка труда и обучения необходимых специалистов состоялась встреча (26 марта 2021года) с директором туристической компании "One Way" - Матевосом Барсегяном. В ходе встречи был подписан меморандум о сотрудничестве между МНОЦ и туристической компанией "One Way". На встрече присутствовали директор МНОЦ А. Саргсян, замдиректора МНОЦ по линии научно-исследовательских работ Н. Акопян, декан МНОЦ А. Мхитарян, заведующая отделом отдела карьеры и связей с общественностью А. Шахазизян, заведующий кафедрой "Управление" К. Саргсян.
Директор МНОЦ Армен Саргсян произнёс приветственную речь относительно сформированного сотрудничества, представил миссию, деятельность МНОЦ и осуществляемую магистерскую образовательную программу "Управление туризмом". Обучающиеся по магистерской программе Центра студенты и выпускники кафедры "Управление туризмом" в рамках сотрудничества благодаря научно-исследовательской практике в туристической компании "One Way" смогут приобрести практические знания, навыки и опыт работы. Студенты смогут принимать участие в групповых акциях, организуемых компанией, а также при необходимости занимать вакантные места компании.
Директор компании "One Way" Матевос Барсегян подчеркнул, что мечта каждого работодателя - иметь квалифицированных кадров. и именно по этой причине он очень рад возможности сотрудничать с МНОЦ НАН РА.
Стороны обсудили предстоящие программы, выработали новые предложения. Заместитель директора Центра по научно-исследовательской линии Н. Акопян предложила провести изучение проблем данной сферы с помощью исследовательской работы студентов МНОЦ, результаты которой в дальнейшем будут предоставлены организации. В итоге стороны также договорились, чтобы в ближайшее время организовать встречу со студентами МНОЦ.