Մագիստրանտի Erasmus + միջազգային փոխանակման ծրագրի մրցույթ Բոլոնիայի համալսարան, Իտալիա
Erasmus+ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակներում, ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և Բոլոնիայի համալսարանի միջև կնքված միջբուհական համաձայնագրի համաձայն, հայտարարվում է շարժունության մրցույթ «Միջազգային հարաբերություններ» մասնագիտության 1-ին կուրսի ուսանողների համար՝ 2025-2026 ուստարվա 2-րդ կիսամյակը ուսանելու Բոլոնիայի համալսարանում:
• Լինել ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ «Միջազգային հարաբերություններ» մասնագիտության ուսանող։
• Տիրապետել անգլերենին՝ Լեզուների իմացության եվրոպական շրջանակի B1/B2 մակարդակին համապատասխան:
Մրցույթին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է մինչև ս.թ. հոկտեմբերի 28-ը ներառյալ ella.papikyan@isec.am  էլեկտրոնային հասցեին անգլերենով, որպես մեկ PDF փաստաթուղթ, ուղարկել հետևյալ փաստաթղթերը՝

Within the framework of Erasmus + ICM program, in accordance with the interinstitutional agreement signed between the International Scientific-Educational Center of NAS RA and the University of Bologna, a student mobility call is announced for the first-year Master Degree students of the Department of International Relations to study the 2nd semester of 2025-2026 academic year at the University of Bologna. Students participating in the mobility program are paid an individual scholarship including travel expenses reimbursement.
- to be a current student of ISEC NAS RA majoring in "International Relations" Master degree program
- knowledge of English language according to CEFR B1-B2 level
Applicants have to send the below-required documents in English language (as one PDF file) by October 28 inclusive to the following email address ella.papikyan@isec.am