Մագիստրոսի Էրազմուս + միջազգային փոխանակման ծրագրի մրցույթ Բոլոնիայի համալսարան, Իտալիա
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակներում, ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և Բոլոնիայի համալսրանաի միջև կնքված միջբուհական համաձայնագրի համաձայն, հայտարարվում է շարժունության մրցույթ «Արևելագիտություն» մասնագիտության ուսանողների համար՝ 2025-2026 ուստարվա 3-րդ կիսամյակը (2-կուրս, 1 կիսամյակ) ուսանելու Բոլոնիայի համալսարանում:
- Լինել ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ «Արևելագիտություն» մասնագիտության ուսանող։
- Տիրապետել անգլերենին՝ Լեզուների իմացության եվրոպական շրջանակի B1/B2 մակարդակին համապատասխան:
Մրցույթին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է մինչև ս.թ. մայիսի 20-ը ներառյալ ella.papikyan@isec.am էլեկտրոնային հասցեին անգլերենով, որպես մեկ PDF փաստաթուղթ, ուղարկել հետևյալ փաստաթղթերը՝

Within the framework of Erasmus + ICM program, in accordance with the interinstitutional agreement signed between the International Scientific-Educational Center of NAS RA and the University of Bologna, a student mobility call is announced for the Master Degree students of the Department of Oriental Studies to study the 3rd semester of 2025-2026 academic year at the University of Bologna. Students participating in the mobility program are paid an individual scholarship including travel expenses reimbursement.
- to be a current student of ISEC NAS RA majoring in "Oriental Studies" Master degree program
- knowledge of English language according to CEFR B1-B2 level
Applicants have to send the below-required documents in English language (as one PDF file) by December 2 inclusive to the following email address ella.papikyan@isec.am