Մայիսի 7, 2026ՀՐԱՎԵՐ՝
ԳԿՄԿ Երկրաբանության ամբիոնի և ՀՀ ԳԱԱ Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտի նախաձեռնությամբ, Տուշայի Համալսարանի և ԳԿՄԿ-ի միջև իրականացվող Erasmus+ միջազգային կրեդիտային ծրագրի շրջանակում, ս․թ․ մայիսի 26–27-ին ՀՀ ԳԱԱ Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտում դասախոսություններով հանդես կգա պրոֆեսոր Անդրեա Պետրոսելլին:
Անդրեա Պետրոսելլին Տուշայի համալսարանի հիդրոլոգիայի և հիդրավլիկայի պրոֆեսոր է, ինչպես նաև Italian Network of Universities for Sustainable Development (RUS)-ի գծով ռեկտորի պատվիրակ։ Նրա գիտական գործունեությունը ներառում է հիդրոլոգիական մոդելավորում, հեղեղների գնահատում, փոքր և չուսումնասիրված ջրհավաք ավազանների ուսումնասիրություն, ինչպես նաև բնական վտանգների մոդելավորում։
Դասախոսությունների թեմաները՝
• EBA4SUB (Event-based Approach for Small and Ungauged Basins)
• COSMO4SUB (Continuous Simulation Modelling for Small and Ungauged Basins)
• Virtual Rain (Stochastic Rainfall Generator)
Դասախոսությունների ժամանակացույցը՝
Մայիսի 26-ին՝ ժ․ 10:00–13:00
Տեսական դասախոսություն
EBA4SUB, COSMO4SUB և Virtual Rain ծրագրերի տեսական հիմքերի և կիրառությունների ներկայացում։
Մայիսի 27-ին՝ ժ․ 10:00–13:00
Գործնական սեմինար
Ծրագրերի գործնական կիրառություն և աշխատանք ուսանողների հետ։
Վայրը՝
ՀՀ ԳԱԱ Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտ / ԳԿՄԿ,
Երևան, Մարշալ Բաղրամյան 24 Ա
Հրավիրվում են մասնակցելու մագիստրանտները, ասպիրանտները, շրջանավարտները, երիտասարդ հետազոտողները և թեմայով հետաքրքրված բոլոր ուսանողները։

May 7, 2026INVITATION
Within the framework of the Erasmus+ International Credit Mobility programme implemented between the University of Tuscia and ISEC NAS RA, at the initiative of the Department of Geology of ISEC NAS RA and the Institute of Geological Sciences of the NAS RA, Professor Andrea Petroselli will deliver a series of lectures it the Institute of Geological Sciences of NAS RA on May 26–27 of this year.
Andrea Petroselli is an Associate Professor of Hydrology and Hydraulics at the University of Tuscia and Rector’s Delegate for the Italian Network of Universities for Sustainable Development (RUS). His scientific research focuses on hydrological modelling, flood assessment, the study of small and ungauged basins, as well as natural hazard modelling.
Lecture Topics:
• EBA4SUB (Event-based Approach for Small and Ungauged Basins)
• COSMO4SUB (Continuous Simulation Modelling for Small and Ungauged Basins)
• Virtual Rain (Stochastic Rainfall Generator)
Lecture Schedule:
May 26, Tuesday, 10:00–13:00
Theoretical Lecture
Presentation of the theoretical foundations and applications of EBA4SUB, COSMO4SUB, and Virtual Rain.
May 27, Thursday, 10:00–13:00
Practical Seminar
Practical application of the software tools and hands-on work with students.
Venue:
Institute of Geological Sciences of NAS RA / ISEC NAS RA
24 A Marshal Baghramyan Ave., Yerevan
Master’s and PhD students, early-career researchers, and all students interested in the topics are warmly invited to participate.