Մայիսի 7, 2026ՀՐԱՎԵՐ՝
ԳԿՄԿ Երկրաբանության ամբիոնի և ՀՀ ԳԱԱ Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտի նախաձեռնությամբ, Տուշայի Համալսարանի և ԳԿՄԿ-ի միջև իրականացվող Erasmus+ միջազգային կրեդիտային ծրագրի շրջանակում, ս․թ․ մայիսի 26–27-ին ՀՀ ԳԱԱ Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտում դասախոսություններով հանդես կգա պրոֆեսոր Անդրեա Պետրոսելլին:
Անդրեա Պետրոսելլին Տուշայի համալսարանի հիդրոլոգիայի և հիդրավլիկայի պրոֆեսոր է, ինչպես նաև Italian Network of Universities for Sustainable Development (RUS)-ի գծով ռեկտորի պատվիրակ։ Նրա գիտական գործունեությունը ներառում է հիդրոլոգիական մոդելավորում, հեղեղների գնահատում, փոքր և չուսումնասիրված ջրհավաք ավազանների ուսումնասիրություն, ինչպես նաև բնական վտանգների մոդելավորում։
Դասախոսությունների թեմաները՝
• EBA4SUB (Event-based Approach for Small and Ungauged Basins)
• COSMO4SUB (Continuous Simulation Modelling for Small and Ungauged Basins)
• Virtual Rain (Stochastic Rainfall Generator)
Դասախոսությունների ժամանակացույցը՝
Մայիսի 26-ին՝ ժ․ 10:00–13:00
Տեսական դասախոսություն
EBA4SUB, COSMO4SUB և Virtual Rain ծրագրերի տեսական հիմքերի և կիրառությունների ներկայացում։
Մայիսի 27-ին՝ ժ․ 10:00–13:00
Գործնական սեմինար
Ծրագրերի գործնական կիրառություն և աշխատանք ուսանողների հետ։
Վայրը՝
ՀՀ ԳԱԱ Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտ / ԳԿՄԿ,
Երևան, Մարշալ Բաղրամյան 24 Ա
Հրավիրվում են մասնակցելու մագիստրանտները, ասպիրանտները, շրջանավարտները, երիտասարդ հետազոտողները և թեմայով հետաքրքրված բոլոր ուսանողները։

Май 7, 2026ПРИГЛАШЕНИЕ
По инициативе кафедры геологии Международного научно-образовательного центра НАН РА и Института геологических наук НАН РА, в рамках программы Erasmus+ по международной кредитной мобильности, реализуемой между Университетом Тушии и МНОЦ НАН РА, 26–27 мая текущего года в Институте геологических наук НАН РА с лекциями выступит профессор Андреа Петроселли.
Профессор Андреа Петроселли является профессором гидрологии и гидравлики Университета Тушии, а также делегатом ректора по вопросам Italian Network of Universities for Sustainable Development (RUS). Его научная деятельность включает гидрологическое моделирование, оценку наводнений, исследование малых и неизученных водосборных бассейнов, а также моделирование природных рисков.
Темы лекций:
• EBA4SUB (Event-based Approach for Small and Ungauged Basins)
• COSMO4SUB (Continuous Simulation Modelling for Small and Ungauged Basins)
• Virtual Rain (Stochastic Rainfall Generator)
Расписание лекций:
26 мая, вторник, 10:00–13:00
Теоретическая лекция
Представление теоретических основ и областей применения программ EBA4SUB, COSMO4SUB и Virtual Rain.
27 мая, четверг, 10:00–13:00
Практический семинар
Практическое применение программ и работа со студентами.
Место проведения:
Институт геологических наук НАН РА / МНОЦ НАН РА
пр. Маршала Баграмяна 24 А, Ереван
К участию приглашаются магистранты, аспиранты, молодые исследователи и все студенты, интересующиеся данной тематикой.