Հետազոտական դրամաշնորհ
Փետրվարի 23, 2017Հետազոտական ռեսուրսների կովկասյան կենտրոն-Հայաստան հիմնադրամը (ՀՌԿԿ-Հայաստան) «Հանրային մասնակցություն տեղական ինքնակառավարմանը» (ՀաՄաՏեղ) ծրագրի շրջանակում հրավիրում է տեղական ինքնակառավարման հարցերով հետաքրքրված երիտասարդ հասարակագետ հետազոտողների մասնակցելու փոքր դրամաշնորհային ծրագրի:
Համատեղ հնգամյա ծրագրի նպատակը կառավարման ապակենտրոնացման և տեղական ինքնակառավարման բարեփոխումներում հանրային մասնակցության աստիճանի բարձրացումն է: Տեղական ինքնակառավարմանը հանրային մասնակցությունը բազմակողմանիորեն բացահայտելու համար ՀՌԿԿ-Հայաստանը 2015թ. հուլիսին հանրապետության ողջ տարածքում անցկացրել է հանրային կարծիքի ուսումնասիրություն, իսկ  2016թ. տրամադրել փոքր դրամաշնորհներ այդ ուսումնասիրության և այլ տվյալների հիման վրա հետազոտական աշխատանքներ կատարելու համար: Հետազոտության գործիքները, տվյալադարանը և վերլուծական նյութերը զետեղված են ՀՌԿԿ-Հայաստանի կայքէջում:
Հետազոտության նպատակը
Դրամաշնորհի նպատակը հավաքագրված տվյալների միջոցով տեղական ինքնակառավարմանը քաղաքացիների ակտիվ և իրազեկ մասնակցությանը նպաստելն է: Ընտրված դիմորդները հնարավորություն կստանան ուսումնասիրելու ՀՌԿԿ-Հայաստանի կողմից հավաքագրված տվյալադարանները, այլ նյութեր և ներկայացնելու իրենց հետազոտության արդյունքները շահագրգիռ կողմերին:
Ով կարող է դիմել
Ծրագիրը բաց է «Հանրային կառավարում»,«Քաղաքագիտություն», «Տնտեսագիտություն», «Սոցիոլոգիա» և այլ հարակից մասնագիտությամբ ուսանողների, երիտասարդ դասախոսների, ՏԻՄ ոլորտի վերլուծաբանների, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության և ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար: Առաջնությունը կտրվի տեղական ինքնակառավարման ոլորտում հետազոտական փորձ կամ հրապարակում ունեցողներին: Հետազոտական աշխատանքների համար անհրաժեշտ գրավոր հմտությունների առկայությունը, անգլերենի և  վիճակագրական վերլուծության ծրագրային փաթեթների (օրինակ՝ STATA, SPSS) իմացությունը խիստ ցանկալի է:
Հետազոտական ծրագրերի տևողությունը, բյուջեն, ծրագրերի իրականացման աջակցությունը
Յուրաքանչյուր հետազոտական ծրագրի իրականացման տևողությունը կարող է լինել մինչև չորս ամիս և ընտրված հինգ դրամաշնորհառուներից յուրաքանչյուրին կտրամադրվի համախառն 100.000 ՀՀ դրամ՝ աշխատած յուրաքանչյուր ամսվա համար:
Մրցույթով ընտրվածները կարող են մասնակցել տվյալների վերլուծության դասընթացի, օգտվել ՀՌԿԿ-Հայաստանի անձնակազմի խորհրդատվությունից, օգտագործել առկա հետազոտական ռեսուրսները և հավաքագրված տվյալները, ստանալ աջակցություն հետազոտության արդյունքները հանրայնացնելիս:
Ակնկալվող արդյունքները
Ծրագրի ավարտին հետազոտողները պետք է ներկայացնեն վերլուծական նյութ (10 էջի սահմաններում)՝ որպես աղբյուր օգտագործելով ՀաՄաՏեղ ծրագրի շրջանակում հավաքագրված տվյալները, այլ տվյալադարաններ, տարբեր հրապարակումներ, օրենսդրական ակտեր, ինչպես նաև Հայաստանում տեղական ինքնակառավարման մարմիններին վերաբերող զանազան հետազոտական նյութեր: Հետազոտության արդյունքները և առաջարկությունները կներկայացվեն ՀՌԿԿ-Հայաստան գրասենյակում, ինչպես նաև շահագրգիռ կողմերին, օրինակ՝ ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարությանը, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին, համայնքների ղեկավարներին և այլոց:
Դիմելու ձևը
Եթե հետաքրքրված եք դրամաշնորհային ծրագրով և համապատասխանում եք վերոնշյալ չափանիշներին, ապա խնդրում ենք մինչև սույն թվականի փետրվարի 25-ը ուղարկել Ձեր ինքնակենսագրականը (CV) և հետազոտական նախագիծը՝ մինչև 4 էջ, fellowship@crrc.am էլեկտրոնային հասցեով՝ նամակի թեմայի տողում նշելով «ՀաՄաՏեղ» փոքր դրամաշնորհ: Հետազոտական նախագծերը կարող են լինել ինչպես հայերեն, այնպես էլ անգլերեն լեզվով և պետք է ներառեն հստա կձևակերպված հետազոտական խնդիրը և հարցերը, մեթոդաբանությունը, աղբյուրները, աշխատանքի պլանը և  ժամանակացույցը:
Մանրամասն տեղեկությունների համար կարող եք դիմել Արմենուհի Վանոյանին fellowship@crrc.am էլեկտրոնային հասցեով, ինչպես նաև զանգահարելով՝ (+374-10) 57 48 68 (ներքին՝ 108) հեռախոսահամարով:
Ծրագրի մասին
Համատեղ ծրագիրն իրականացվում է Համայնքների ֆինանսիստների միավորման (ՀՖՄ) կողմից՝ Տեղեկատվական համակարգերի զարգացման և վերապատրաստման կենտրոնի (ՏՀԶԿԿ), Երևանի մամուլի ակումբի (ԵՄԱ), Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի, Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամի (ԵՀՀ) և ՀՌԿԿ-Հայաստանի հետ համատեղ, և ֆինանսավորվում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Միջազգային զարգացման գործակալության կողմից:

Февраль 23, 2017Кавказский Центр-Армения (КЦИР-Армения) исследовательских ресурсов в рамках (Совместной) программы малого гранта “Гражданское участие в местном самоуправлении” приглашает к участию молодых исследователей, обществоведов, заинтересованных вопросами местного самоуправления.
Цель Совместной  пятилетней программы – децентрализация управления и повышение степени гражданского участия в реформах местного самоуправления. КЦИР-Армения провел в 2015 г. на всей территории Армении исследование общественного мнения для  раскрытия многостороннего гражданского участия в  местном самоуправлении, а в 2016 г. выделил малые гранты для выполнения исследовательских работ на основе данных проведенного опроса общественного мнения. Инструменты исследования, банк данных и аналитические материалы размещены на странице сайта КЦИР-Армения.
Цель исследования
Цель исследования - посредством собранных данных  содействовать информированности и активному участию граждан в местном самоуправлении.
Отобранные в результате конкурса участники будут иметь возможность исследовать банк данных и другие материалы, предоставленные со стороны КЦИР-Армения, а также смогут представить результаты своих исследований заинтересованным сторонам.
Условия конкурса. Кто может принять участие
Данная программа предназначена для студентов с базовым образованием по специальности "Публичное управление", "Политология", "Экономика", "Социология", а также для молодых преподавателей, аналитиков органов местного самоуправления (ОМС), представителей гражданского общества и СМИ.
Предпочтение будет отдано тем, кто имеет исследовательский опыт или публикации в области местного самоуправления. Для исследовательских работ строго необходимы навыки письменного изложения мыслей, знание английского языка и программный пакет статистического анализа (например, STATA, SPSS).
Длительность, бюджет  исследовательских программ и содействие выполнению программ.
Продолжительность выполнения каждой исследовательской программы – до четырех месяцев. Каждому из пяти выбранных участников грантовой программы за каждый отработанный месяц будет предоставлено  100.000 драм РА.
Прошедшие по конкурсу лица могут принять участие на занятиях по анализу данных, обращаться за помощью и консультацией к сотрудникам КЦИР-Армения, использовать существующие исследовательские ресурсы и собранные данные, получить содействие в публикации полученных результатов исследований.
Ожидаемые результаты
По окончании программы исследователи должны представить аналитический материал в пределах 10 страниц, используя в качестве источника собранные данные в рамках  (Совместной) программы, другие базы данных, разные публикации, законодательные акты, а также исследовательские материалы относительно органов местного самоуправления в Армении. Результаты исследований и предложения будут представлены в офисе КЦИР-Армения, а также заинтересованным сторонам – Министерству территориального управления РА, представителям органов местного самоуправления и международных организаций, руководителям общин и т.д.
Форма заявки
Если вы  заинтересованы и соответствуете вышеуказанным критериям данной грантовой программы, необходимо до 25 февраля с.г.  отправить  резюме (CV) и исследовательский проект  (4 страницы) по электронному адресу  fellowship@crrc.am с указанием в строчке письма Тема –  "Совместный" малый грант/.    Исследовательские  проекты  могут быть представлены  как на армянском,  так и на английском языке,  должны  содержать  четко сформулированные  цели, задачи, методологию, источники, рабочий план и расписание  по времени выполнения работы
Для подробной информации обращаться  к Арменуи Ваноян по электронному адресу  - fellowship@crrc.am; тел. - (+374-10) 57 48 68; (внутренний - 108).
О программе
СовМесТная программа  финансируется  Агентством международного развития  США и осуществляется со стороны Объединения финансистов общин (ОФО), Центра переподготовки и развития информационных систем (ЦПРИС), Ереванского пресс-клуба (ЕПК), Клуба журналистов "Аспарез" (КЖА), Евразийского фонда совместного сотрудничества с КЦИР-Армения.