Օգոստոսի 30, 2021Լեհաստանի WSB համալսարանի հետ կնքված համաձայնագրով «Prom - international mobility of PhD students and academic staff» ծրագրի շրջանակներում հայտարարվում է մրցույթ ասպիրանտների համար:
Ծրագիրը մրցութային կարգով հնարավորություն է ընձեռում ԳԱԱ և/կամ ԳԿՄԿ մեկ ասպիրանտին երկու շաբաթով՝ ս.թ. սեպտեմբերի 19-ից հոկտեմբերի 3-ը այցելել Լեհաստանի WSB համալսարան և իրականացնել հետազոտական աշխատանքներ, ինչպես նաև մասնակցել սեմինարներին: Նախընտրելի մասնագիտություններ՝ տնտեսագիտություն /կառավարում, բիզնես, ֆինանսներ, մարքեթինգ/, լեզուներ և ինֆորմատիկա:
Մրցույթին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է մինչև ս.թ. սեպտեմբերի 2-ը ներառյալ՝ arusyak.harutyunyan@isec.am եվ ella.papikyan@isec.am էլեկտրոնային հասցեներին ուղարկել հետևյալ փաստաթղթերը /որպես մեկ pdf փաստաթուղթ/ ՝
- Ինքնակենսագրական
Ուսանողին կտրամադրվի 1800 եվրո կրթաթոշակ և 700 եվրո գումար` ճանապարհածախսը հոգալու համար /տրամադրվելու է Լեհաստանում առձեռն՝ այցելության առաջին օրը/:
Դիմորդը պետք է պարտադիր կերպով վակցինացված լինի` Pfizer, Astra Zeneca, Moderna և Johnsson պատվաստանյութերով՝ Լեհաստան մուտք գործելու կանոնների համաձայն:

August 30, 2021According to the agreement signed with the WSB University in Poland, a competition for PhD students is announced within the framework of the "PROM Programme - International scholarship exchange of PhD candidates and academic staff ".
It is a competitive program aimed at one PhD student of RA NAS/or ISEC NAS RA who will have an opportunity to visit the WSB University this year from September 19th to October 3rd, to conduct research and participate in seminars.
Preference is given to the following specializations: economics /management, business, finance, marketing/ languages and informatics.
For the participation in the competition, it is necessary till September 2nd inclusive to send the below- mentioned documents (as one pdf file) to arusyak.harutyunyan@isec.am and ella.papikyan@isec.am:
- Autobiography
- Reference letter from the scientific supervisor
- Certificate from the NAS RA PhD department
The student will be provided with a scholarship of 1800 Euros and 700 Euros for travel expenses (the cash will be given in person in Poland on the first day of the arrival).
It is a must for an applicant to have been vaccinated the Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna, Johnson & Johnson COVID-19 vaccines which are recognized as a valid and official proof to enter Poland.
Should you have any questions, please call the ISEC Foreign Affairs Department tel. (+374 60) 623598