Հեռավար կրթության կազմակերպում ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն ՀՀ Կրթության և գիտության նախարարության «Կրթական ծրագրերի կենտրոն»-ի «Կրթության որակ և համապատասխանություն» երկրորդ վարկային ծրագրի շրջանակներում «Հայաստանի բարձրագույն կրթության նորարարությունների մրցակցային հիմնադրամ»-ի ֆինանսավորմամբ, 2014թ. դեկտեմբեր ամսից իրականացնում է հեռավար լրացուցիչ կրթական ծրագիր, որի շրջանակներում հասարակական որոշակի խմբեր կարող են հեռավար ձևով կրթություն ստանալ ԳԿՄԿ-ում: Կրթական համակարգի բոլոնյան բարեփոխումների շրջանակներում ՀՀ որդեգրած պարտավորվածությունների շարքում կարևոր տեղ է հատկացվում հարատև, շարունակական կրթությանը: Գիտության և տեխնիկայի զարգացման ներկա փուլում շարունակական կրթության բնագավառում աշխարհում մեծ տարածում ունի հեռահար ուսուցումը, որը շահագրգիռ անձանց հնարավորություն է տալիս ստանալ համապատասխան ուսում, կամ մասնակցել վերապատրաստման կուրսերի առցանց, իրենց հարմար վայրում և իրենց հարմար ժամերի:
Ծրագրին կարող են մասնակցել բոլոր մասնագիտությունների տեր մարդիկ անկախ տարիքից, սեռից, կրոնական պատկանելությունից և այլն, չնայած դասընթացների առարկայական նկարագրում դասախոսները նշում են ցանկալի անձանց թիրախ խմբերը, բայց դա սահմանափակում չի հանդիսանում: Հեռավար դասընթացների առանձնահատկությունն այն է, որ ժամային սահմանափակումներ չկան, դասընթացներն ասինխրոն են, այսինքն՝ դասախոսը և ուսանողը միմյանց իրական կյանքում կարող են և չհանդիպել, շփում իրականացվում է առցանց տարբերակով՝ ֆորումների, տեսակոնֆերանսների և այլնի միջոցով:
Հեռավար կրթության առավելություններից մեկն այն է, որ այդ դասընթացը մեկ անգամ ստեղծելով՝ հնարավոր է մշտապես կիրառել ուսումնական գործընթացում՝ պարբերաբար այն թարմացնելու պայմանով: ԳԿՄԿ ռազմավարական զարգացման պլանի մեջ  մտնում է հեռավար կրթության ընդլայնումը, նախատեսվում է, որ ծրագրի ավարտից հետո առավել շատ դասախոսներ կընդգրկվեն և ԳԿՄԿ-ն կկարողանա առավել մեծ թվով դասընթացներ առաջարկել: Հետաքրքրությունը ծրագրի հանդեպ շատ մեծ է, որովհետև այն մեծ հնարավորություն է ընձեռում՝ ստանալ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում անվճար կրթություն և կարևոր գիտելիքներ:
Ծրագրի շրջանակներում՝ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ աշխատանքային թիմը իրականացրել է մի շարք միջոցառումներ, մասնավորապես.
• Տեղի են ունեցել վերապատրաստումներ, որից մեկը՝ արտերկրի փորձագետի /Իտալիայի Պարմայի համալսարան/ մասնակցությամբ, որոնց շրջանակներում ինչպես ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ, այնպես էլ այլ բուհերից ծրագրում ընդգրկված դասախոսները ստացել են պրակտիկ գիտելիքներ հեռավար հարթակում ծրագրեր կազմելու և վարելու վերաբերյալ: Իսկ սեպտեմբերի 5-8-ը Ծաղկաձորում կայացավ ամառային դպրոց հեռավար կրթության մասին, որի նպատակն էր հեռավար հարթակում առցանց դասընթացների գործնական կառուցումը, հեռավար դասընթացների տեսագրությունների և տեսաձայնային նյութերի նկարահանումը և մոնտաժը, տեսակոնֆերանսների ինտեգրումը հեռավար դասընթացներում և այլն:
• Արտերկրի փորձագետի մասնակցությամբ վերապատրաստման մասնակից 34 դասախոս ստացել են համապատասխան վկայագրեր:
• Կատարվել է հասարակական կարիքների վերհանում, պարզվել է, թե լրացուցիչ, շարունակական ինչ կրթական ծրագրերի պահանջ ունի այսօր հայ հասարակությունը:
• ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ փորձագետներից բաղկացած խմբերը գործուղվել են արտերկիր՝ լավագույն փորձի ուսումնասիրության նպատակով. տեղի է ունեցել 2 վերապատրաստում. մեկը՝ Աթենքի տեխնոլոգիաների համալսարանում, մյուսը՝ Իտալիայի Պարմայի համալսարանում:
• Ստեղծվել է ժամանակակից տեխնիկայով հագեցած առցանց գիտաժողովների դահլիճ: Դահլիճը ապահովվել է անլար և արագագործ wi-fi ծածկույթով:
• Ծրագրի շրջանակներում ստացվել են համակարգչային և այլ սարքավորումների խմբաքանակներ, ստեղծվել է 1 համակարգչային լսարան:
• Moodle համակարգի ներդրման և գործարկման համար ձեռք բերված սերվերը անցել է ծրագրային վերազինում:
• Կազմվել են և մշակվում են ուսանողակենտրոն ուսումնական ծրագրերի ցանկ՝ համապատասխան կարիքների գնահատման տվյալների, որոնց կարող եք ծանոթանալ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ կայքում՝  http://vle.sci.am/moodle/index.php:
•  Կազմվել և ձեռք է բերվել ուսումնառության համար անհրաժեշտ գրականությունը:
• 2014թ. դեկտեմբերի 18-ից  մեկնարկել են  5-6 շաբաթ տևողությամբ 20 դասընթաց ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հեռավար ուսուցման հարթակում:
Արդեն իսկ հեռավար ուսուցման համակարգում գրանցվել են 700 դիմորդ, որոնց հնարավորություն է ընձեռնվել մասնակցել դասընթացներին առանց հեռավար դասընթացների թվի սահմանափակման: Հեռավար դասընթացներին մասնակցելու միակ նախապայմանը բարձրագույն բակալավրիական կրթության առկայությունն է, քանի որ տվյալ փուլում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տրամադրում է միայն լրացուցիչ կրթություն: ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի հեռանկարներից է վարչական և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի վերապատրաստման իրականացումը, և ի վերջո ամբողջովին առցանց մագիստրոսական կրթական ծրագրի մեկնարկը՝ մագիստրոսի աստիճանի շնորհմամբ:

Организация дистанционного образования в МНОЦ НАН РА
Международный научно-образовательный центр НАН РА при финансировании со стороны “Конкурсного фонда инноваций в сфере высшего образования Армении” (в рамках второй кредитной программы “Качество и соответствие образования” “Центра образовательных программ” Министерства образования и науки РА) осуществляет с декабря 2014 г. дополнительную программу дистанционного обучения, благодаря которой определенные группы общества могут получить образование в МНОЦ НАН РА.
Среди обязательств РА в рамках болонских реформ образовательной системы особое место занимает непрерывное образование. На данном этапе развития науки и техники  широкое распространение в сфере непрерывного образования получило дистанционное обучение, предоставляющее заинтересованным лицам возможность получить соответствующее образование или же участвовать онлайн на курсах  переподготовки в удобном месте и  в удобное для них время.
В программе дистанционного обучения  могут принять участие представители всех специальностей, независимо от возраста, пола и религиозной принадлежности и т.д. Несмотря на то, что в своем описании предмета преподаватели часто указывают на желательные целевые группы, это не может являться ограничением для участия в курсах. Особенность дистанционного обучения заключается в том, что благодаря ассихронным занятиям не существует временных ограничений, т.е. преподаватель и студент в реальной жизни могут и не встретиться, общение осуществляется в режиме онлайн посредством форумов, видеоконференций и т.д.
Одно из преимуществ дистанционного обучения заключается в том, что, единожды составив курс обучения, его можно постоянно использовать в учебном процессе при условии периодического обновления.
В план стратегического развития  МНОЦ НАН РА входит расширение дистанционного обучения. Предполагается, что после завершения программы в нее будет вовлечено большее количество преподавателей, и МНОЦ сумеет предложить  большее количество дисциплин.
Интерес к программе дистанционного обучения велик, поскольку она предоставляет  возможность получения бесплатного образования и необходимых знаний.
В рамках программы рабочая группа МНОЦ НАН РА осуществила ряд  мероприятий:
- были проведены курсы переподготовки преподавателей как МНОЦ НАН РА, так и других вузов, в рамках которых одно мероприятие прошло при участии зарубежного эксперта из Пармского университета /Италия/ с целью приобретения практических знаний в составлении и ведении занятий на платформе дистанционного обучения;
- 5-8 сентября 2014 г. в Цахкадзоре была организована летняя школа по дистанционному обучению, целью которой являлось составление онлайн практических занятий на платформе дистанционного обучения - запись и монтаж видео-аудио материалов, интеграция видеоконференций в дистанционных занятиях;
- были выявлены общественные потребности, в результате чего стало ясно в каких допоолнительных непрерывных образовательных программах нуждается армянская общественность;
- в результате курса переподготовки с участием зарубежного эксперта 34 участника-преподавателя получили соотвтствующий сертификат;
- группы экспертов МНОЦ НАН РА были командированы в зарубеж с целью изучения опыта в Национальном технологическом университете (Афины, Греция) и в Пармском университете (Италия);
- создан конференц-зал, оборудованный современной техникой и обеспеченный беспроводным скоростным wi-fi интернетом.
- в рамках программы получены партии компьютерного и другого технического оборудования, а также создан специальный компьютерный кабинет;
- приобретенный сервер для введения и применения системы Moodle прошел программное перевоооружение;
- составлен и обработан список учебных программ в соответствии с потребностью оценки данных, с которыми можно ознакомиться на сайте МНОЦ НАН РА;
- для учебного процесса дистанционного обучения приобретена необходимая литература.
С 18 декабря 2014 г. в МНОЦ НАН РА стартовало дистанционное обучение длительностью 5-6 недель по 20 дисциплинам. В системе дистанционного обучения уже зарегистрировано 700 человек, которым была предоставлена возможность участия в дистанционном обучении без ограничения количества курсов. Единственным условием участия в дистанционном обучении является наличие оконченного бакалаврского образования, поскольку МНОЦ НАН РА на данном этапе предоставляет только дополнительное обучение. В перспективе планируется осуществить переподготовку административного и профессорско-преподавательского состава МНОЦ НАН РА с целью обеспечения онлайн магистерского образования с присвоением степени магистра.