Հեռավար կրթության կազմակերպում ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն ՀՀ Կրթության և գիտության նախարարության «Կրթական ծրագրերի կենտրոն»-ի «Կրթության որակ և համապատասխանություն» երկրորդ վարկային ծրագրի շրջանակներում «Հայաստանի բարձրագույն կրթության նորարարությունների մրցակցային հիմնադրամ»-ի ֆինանսավորմամբ, 2014թ. դեկտեմբեր ամսից իրականացնում է հեռավար լրացուցիչ կրթական ծրագիր, որի շրջանակներում հասարակական որոշակի խմբեր կարող են հեռավար ձևով կրթություն ստանալ ԳԿՄԿ-ում: Կրթական համակարգի բոլոնյան բարեփոխումների շրջանակներում ՀՀ որդեգրած պարտավորվածությունների շարքում կարևոր տեղ է հատկացվում հարատև, շարունակական կրթությանը: Գիտության և տեխնիկայի զարգացման ներկա փուլում շարունակական կրթության բնագավառում աշխարհում մեծ տարածում ունի հեռահար ուսուցումը, որը շահագրգիռ անձանց հնարավորություն է տալիս ստանալ համապատասխան ուսում, կամ մասնակցել վերապատրաստման կուրսերի առցանց, իրենց հարմար վայրում և իրենց հարմար ժամերի:
Ծրագրին կարող են մասնակցել բոլոր մասնագիտությունների տեր մարդիկ անկախ տարիքից, սեռից, կրոնական պատկանելությունից և այլն, չնայած դասընթացների առարկայական նկարագրում դասախոսները նշում են ցանկալի անձանց թիրախ խմբերը, բայց դա սահմանափակում չի հանդիսանում: Հեռավար դասընթացների առանձնահատկությունն այն է, որ ժամային սահմանափակումներ չկան, դասընթացներն ասինխրոն են, այսինքն՝ դասախոսը և ուսանողը միմյանց իրական կյանքում կարող են և չհանդիպել, շփում իրականացվում է առցանց տարբերակով՝ ֆորումների, տեսակոնֆերանսների և այլնի միջոցով:
Հեռավար կրթության առավելություններից մեկն այն է, որ այդ դասընթացը մեկ անգամ ստեղծելով՝ հնարավոր է մշտապես կիրառել ուսումնական գործընթացում՝ պարբերաբար այն թարմացնելու պայմանով: ԳԿՄԿ ռազմավարական զարգացման պլանի մեջ  մտնում է հեռավար կրթության ընդլայնումը, նախատեսվում է, որ ծրագրի ավարտից հետո առավել շատ դասախոսներ կընդգրկվեն և ԳԿՄԿ-ն կկարողանա առավել մեծ թվով դասընթացներ առաջարկել: Հետաքրքրությունը ծրագրի հանդեպ շատ մեծ է, որովհետև այն մեծ հնարավորություն է ընձեռում՝ ստանալ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում անվճար կրթություն և կարևոր գիտելիքներ:
Ծրագրի շրջանակներում՝ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ աշխատանքային թիմը իրականացրել է մի շարք միջոցառումներ, մասնավորապես.
• Տեղի են ունեցել վերապատրաստումներ, որից մեկը՝ արտերկրի փորձագետի /Իտալիայի Պարմայի համալսարան/ մասնակցությամբ, որոնց շրջանակներում ինչպես ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ, այնպես էլ այլ բուհերից ծրագրում ընդգրկված դասախոսները ստացել են պրակտիկ գիտելիքներ հեռավար հարթակում ծրագրեր կազմելու և վարելու վերաբերյալ: Իսկ սեպտեմբերի 5-8-ը Ծաղկաձորում կայացավ ամառային դպրոց հեռավար կրթության մասին, որի նպատակն էր հեռավար հարթակում առցանց դասընթացների գործնական կառուցումը, հեռավար դասընթացների տեսագրությունների և տեսաձայնային նյութերի նկարահանումը և մոնտաժը, տեսակոնֆերանսների ինտեգրումը հեռավար դասընթացներում և այլն:
• Արտերկրի փորձագետի մասնակցությամբ վերապատրաստման մասնակից 34 դասախոս ստացել են համապատասխան վկայագրեր:
• Կատարվել է հասարակական կարիքների վերհանում, պարզվել է, թե լրացուցիչ, շարունակական ինչ կրթական ծրագրերի պահանջ ունի այսօր հայ հասարակությունը:
• ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ փորձագետներից բաղկացած խմբերը գործուղվել են արտերկիր՝ լավագույն փորձի ուսումնասիրության նպատակով. տեղի է ունեցել 2 վերապատրաստում. մեկը՝ Աթենքի տեխնոլոգիաների համալսարանում, մյուսը՝ Իտալիայի Պարմայի համալսարանում:
• Ստեղծվել է ժամանակակից տեխնիկայով հագեցած առցանց գիտաժողովների դահլիճ: Դահլիճը ապահովվել է անլար և արագագործ wi-fi ծածկույթով:
• Ծրագրի շրջանակներում ստացվել են համակարգչային և այլ սարքավորումների խմբաքանակներ, ստեղծվել է 1 համակարգչային լսարան:
• Moodle համակարգի ներդրման և գործարկման համար ձեռք բերված սերվերը անցել է ծրագրային վերազինում:
• Կազմվել են և մշակվում են ուսանողակենտրոն ուսումնական ծրագրերի ցանկ՝ համապատասխան կարիքների գնահատման տվյալների, որոնց կարող եք ծանոթանալ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ կայքում՝  http://vle.sci.am/moodle/index.php:
•  Կազմվել և ձեռք է բերվել ուսումնառության համար անհրաժեշտ գրականությունը:
• 2014թ. դեկտեմբերի 18-ից  մեկնարկել են  5-6 շաբաթ տևողությամբ 20 դասընթաց ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հեռավար ուսուցման հարթակում:
Արդեն իսկ հեռավար ուսուցման համակարգում գրանցվել են 700 դիմորդ, որոնց հնարավորություն է ընձեռնվել մասնակցել դասընթացներին առանց հեռավար դասընթացների թվի սահմանափակման: Հեռավար դասընթացներին մասնակցելու միակ նախապայմանը բարձրագույն բակալավրիական կրթության առկայությունն է, քանի որ տվյալ փուլում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տրամադրում է միայն լրացուցիչ կրթություն: ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի հեռանկարներից է վարչական և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի վերապատրաստման իրականացումը, և ի վերջո ամբողջովին առցանց մագիստրոսական կրթական ծրագրի մեկնարկը՝ մագիստրոսի աստիճանի շնորհմամբ:

Within the framework of the RA Ministry of Education and Science» second loan project «Education Quality and Relevance», with the financial support of «Competitive Innovation Fund» International Scientific Educational Center, since December 2014, has been implementing «Further Education Distance Learning» project for great masses of population.
Within the framework of the Bologna Process, RA has undertaken commitments in education area reforms where distance learning is viewed as priority. In step with the scientific and technological development, the popularity of distance learning as life-long education is increasing worldwide, which provides good opportunities to people wishing to get further distance education or get further qualifications on line, at place and time convenient to them.
The project is open to all social groups, regardless of their age, sex and religion. The only requirement to apply for distance learning courses at ISEC NAS RA is a Bachelor’s degree diploma, since distance learning education at ISEC NAS RA is considers as further additional education.
One of the distance learning advantages is academic freedom, where learning and teaching process between a student and a professor is taken place virtually through forums, video conferences, mails, etc.
Another advantage is that distance learning courses once established can be applied for throughout learning process, provided that they are regularly updated.
In future ISEC in its strategic development plan is planning to extend distance learning by involving more professors and embedding new on line courses.
Interest in taking distance learning course is NAS RA is increasing since it provides opportunity to get free education and knowledge.
Within the programme, ISEC working team has hold a number of events, particularly
- Capacity building trainings for the effective organization and implementation of the distance learning courses with the active involvement of the expert in the field of distance learning from University of Parma, Italy. Summer school in distance learning on September 5-8, in Tsakhkadzor, aimed to train ISEC teaching team to build a handy on line course in distance learning platform (Moodle), to record videos and audios, to edit, to integrate web conferences into the distance learning process.
- 34 ISEC professors were awarded a certificate by the invited foreign expert for the participation in the training
- Needs analyses of public opinion on the demand of distance learning courses were conducted.
- Group of ISEC NAS RA experts have been sent on a business trip to two foreign countries (Institute of Communications and Computer Systems-National Technical University of Athens, University of Parma, Italy) to study best practices in distance learning filed.
- Establishment of a new web conference hall in ISEC which is equipped with free, high signal WI - FI Internet connection.
- Within the framework of the project, a number of modern technical equipment were bought and a computer room was established.
- Technical check - up of the log server for the installment of “Moodle” distance learning virtual platform.
- Based on the results of the needs analyses of public opinion a number of learner - centered distance courses are under development. The information is available on http://vle.sci.am/moodle/index.php.
- Necessary literature on the development of distance learning courses
- On December 18, 2014, 20 distance learning courses have been successfully launched in the ISEC NAS RA distance learning platform.
In the long run ISEC NAS RA aims to organize trainings for ISEC administrative and teaching staff and to start online MA degree programmes.