Կրթության և գիտության ոլորտում համագործակցության նոր հեռանկարներ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հետ
Հունվարի 15, 2024
Հունվարի 15-ին ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայում տեղի ունեցավ հանդիպում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Դաշնային ազգային խորհրդի պատվիրակության հետ՝ ԱՄԷ Դաշնային ազգային խորհրդի պաշտպանության, ներքին գործերի և արտաքին հարցերով հանձնաժողովի նախագահ, դոկտոր Ալի Ռաշիդ Ալ-Նուայիմիի գլխավորությամբ և ՀՀ-ում ԱՄԷ դեսպան, դոկտոր Նարիման Մոհամմեդ Շարիֆ Աբդուլլա Ալմուլլանի մասնակցությամբ:
Հանդիպումը կազմակերպվել էր ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի և ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի կողմից համատեղ, որը միտված էր Հայաստանի Հանրապետության և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջև կրթության և գիտության ոլորտում նորարարարական գաղափարների և լավագույն փորձի արդյունավետ փոխանակմանը:
ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս-քարտուղար Արթուր Իշխանյանը մասնակիցներին ներկայացրեց միջոցառման օրակարգը՝ ուղղված կրթության և գիտության համատեքստում ՀՀ-ԱՄԷ համագործակցության հեռանկարների քննարկմանը:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Աշոտ Սաղյանը, ով ողջունելով բարձրաստիճան պատվիրակության անդամներին՝ հույս հայտնեց, որ այս հանդիպմամբ հիմք կդրվի հետագա ամուր և շարունակական համագործակցությանը գիտության, տեխնոլոգիաների և բարձրագույն կրթության ոլորտում՝ ի նպաստ երկու բարեկամ երկրների բարօրության, երկու ազգերի միջև հետագա բարեկամության և գիտակրթական համագործակցային կապերի հաստատման:
ԱՄԷ-ի Դաշնային ազգային խորհրդի պատվիրակության ղեկավար Ալի Ռաշիդ Ալ-Նուայիմին էլ իր հերթին ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ ընդգծեց, որ իր ուշադրության առանցքում է կրթության և գիտության բնագավառն ու նորագույն տեխնոլոգիաների զարգացումը, և այս հանդիպմամբ հնարավորություն է ստեղծվել մտքերի փոխանակման և հետագա արդյունավետ փոխգործակցության համար:
Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սարգսյանը ներկայացրեց Կենտրոնի մագիստրոսական կրթական ծրագրերը, ունեցած հաջողություններն ու ձեռքբերումները, արտերկրյա առաջատար բուհերի հետ առկա միջազգային համագործակցության հնարավորությունները և շնորհակալություն հայտնեց պատվիրակության ղեկավարին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի հանդեպ ցուցաբերած մեծ հետաքրքրության համար: Իր խոսքում Ա.Սարգսյանն ընդգծեց, որ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը հետազոտական համալսարանի նախատիպ է, որտեղ մասնագիտական ամբիոնները տեղակայված են ՀՀ ԳԱԱ համակարգի ինստիտուտներում ու գիտական կենտրոններում՝ այդպիսով ապահովելով կրթություն-գիտություն փոխշաղկապվածությունը: Ա.Սարգսյանն իր պատրաստակամությունը հայտնեց հետագա համագործակցության համար, որի շրջանակներում հնարավոր կլինի իրականացնել համատեղ գիտակրթական նախագծեր և լավագույն փորձի փոխանակմանն ուղղված հեռանկարային ծրագրեր:
Հանդիպման ընթացքում ելույթներով հանդես եկան նաև ՀՀ ԳԱԱ Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն Արեգ Միքայելյանը, ՀՀ ԳԱԱ Օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի տնօրեն Սահակ Գասպարյանը, ՀՀ ԳԱԱ Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի տնօրեն Հրաչյա Ասցատրյանը, ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրենի ժ/պ Գոռ Մարգարյանը, ովքեր ներկայացրին իրենց գիտական կառույցների գործունեությունն ու վերջին տարիներին ունեցած ձեռքբերումները և նշեցին հնարավոր համագործակցության ուղղությունները:
Միջազգային պատվիրակության անդամները տպավորված էին ՀՀ ԳԱԱ 80-ամյակին նվիրված ֆիլմի բովանդակությամբ, որն ամբողջացրեց միջոցառումը՝ համառոտ ներկայացնելով ՀՀ բարձրագույն գիտական կաճառի հարուստ պատմությունն ու գիտական արժեքը:
Հանդիպման վերջում ՀՀ-ում ԱՄԷ դեսպան Նարիման Ալ-Մուլլանին իր գոհունակությունը հայտնեց բովանդակալից ելույթների և արդյունավետ քննարկում կազմակերպելու կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ առաջիկայում կշարունակվի համատեղ համագործակցությունն արդեն ավելի նեղ մասնագիտական խմբերով:

Новые перспективы сотрудничества с ОАЭ в области образования и науки
15 января в Национальной академии наук РА состоялась встреча с делегацией Федерального национального совета Объединенных Арабских Эмиратов во главе с председателем комитета по обороне, внутренним и внешним делам Федерального национального совета ОАЭ, доктором Али Рашидом аль-Нуайими, при участии посла ОАЭ в РА, доктора Наримана Мохаммед Шариф Аль Муллай.
Встреча была организована совместно с Национальной академией наук РА и Международным научно-образовательным центром НАН РА с целью эффективного обмена инновационными идеями и передовым опытом в области образования и науки между Республикой Армения и Объединенными Арабскими Эмиратами.
Академик-секретарь НАН РА Артур Ишханян представил участникам повестку мероприятия, целью которой было обсуждение перспектив сотрудничества РА с ОАЭ в сфере образования и науки.
Со вступительной речью выступил президент НАН РА Ашот Сагян, который поприветствовал членов высокопоставленной делегации и выразил надежду, что эта встреча заложит основу для дальнейшего прочного и продолжительного сотрудничества в области науки, технологий и высшего образования во благо дальнейшей дружбы между двумя народами и установления связей для научно-образовательного сотрудничества.
Глава делегации Федерального национального совета ОАЭ, доктор Али Рашид аль-Нуайими, в свою очередь, приветствуя участников встречи, в своем выступлении подчеркнул, что сфера образования и науки, а также развитие новейших технологий находятся в центре его внимания, и эта встреча послужит площадкой для обмена идеями и дальнейшего эффективного взаимодействия.
Приветствуя участников встречи, директор Международного научно-образовательного центра НАН РА Армен Саргсян представил магистерские образовательные программы Центра, успехи и достижения, возможности международного сотрудничества с ведущими зарубежными вузами и поблагодарил руководителя делегации за большой интерес, проявленный к Международному научно-образовательному центру НАН РА. В своем выступлении А. Саргсян особенно подчеркнул, что Международный научно-образовательный центр НАН РА является прототипом исследовательского университета, где профессиональные кафедры расположены в институтах и научных центрах системы НАН РА, тем самым обеспечивая тесную взаимосвязь образования и с наукой.
А. Саргсян выразил готовность к дальнейшему сотрудничеству, в рамках которого можно будет реализовать совместные научно-образовательные проекты и перспективные программы, направленные на обмен передовым опытом.
В ходе встречи выступили также директор Бюраканской астрофизической обсерватории НАН РА Арег Микаелян, директор Научно-технологического центра органической и фармацевтической химии НАН РА Саак Гаспарян, директор Института проблем информатики и автоматизации НАН РА Грачья Асцатрян, и.о. директора Института востоковедения НАН РА Гор Маргарян, которые представили деятельность своих научных структур и достижения за последние годы и отметили возможные направления сотрудничества.
Члены международной делегации были впечатлены содержанием фильма, посвященного 80-летию НАН РА, который завершил мероприятие, кратко представив богатую историю и научную ценность высшего научного учреждения Республики Армения.
В завершении встречи посол ОАЭ в Армении, доктор Нариман Мохаммед Шариф Аль Муллай выразила удовлетворение содержательными выступлениями и организацией продуктивного обсуждения, подчеркнув, что в ближайшем будущем совместное сотрудничество уже с более узкими профессиональными группами продолжится.