Կրթության և գիտության ոլորտում համագործակցության նոր հեռանկարներ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հետ
Հունվարի 15, 2024
Հունվարի 15-ին ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայում տեղի ունեցավ հանդիպում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Դաշնային ազգային խորհրդի պատվիրակության հետ՝ ԱՄԷ Դաշնային ազգային խորհրդի պաշտպանության, ներքին գործերի և արտաքին հարցերով հանձնաժողովի նախագահ, դոկտոր Ալի Ռաշիդ Ալ-Նուայիմիի գլխավորությամբ և ՀՀ-ում ԱՄԷ դեսպան, դոկտոր Նարիման Մոհամմեդ Շարիֆ Աբդուլլա Ալմուլլանի մասնակցությամբ:
Հանդիպումը կազմակերպվել էր ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի և ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի կողմից համատեղ, որը միտված էր Հայաստանի Հանրապետության և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջև կրթության և գիտության ոլորտում նորարարարական գաղափարների և լավագույն փորձի արդյունավետ փոխանակմանը:
ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս-քարտուղար Արթուր Իշխանյանը մասնակիցներին ներկայացրեց միջոցառման օրակարգը՝ ուղղված կրթության և գիտության համատեքստում ՀՀ-ԱՄԷ համագործակցության հեռանկարների քննարկմանը:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Աշոտ Սաղյանը, ով ողջունելով բարձրաստիճան պատվիրակության անդամներին՝ հույս հայտնեց, որ այս հանդիպմամբ հիմք կդրվի հետագա ամուր և շարունակական համագործակցությանը գիտության, տեխնոլոգիաների և բարձրագույն կրթության ոլորտում՝ ի նպաստ երկու բարեկամ երկրների բարօրության, երկու ազգերի միջև հետագա բարեկամության և գիտակրթական համագործակցային կապերի հաստատման:
ԱՄԷ-ի Դաշնային ազգային խորհրդի պատվիրակության ղեկավար Ալի Ռաշիդ Ալ-Նուայիմին էլ իր հերթին ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ ընդգծեց, որ իր ուշադրության առանցքում է կրթության և գիտության բնագավառն ու նորագույն տեխնոլոգիաների զարգացումը, և այս հանդիպմամբ հնարավորություն է ստեղծվել մտքերի փոխանակման և հետագա արդյունավետ փոխգործակցության համար:
Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սարգսյանը ներկայացրեց Կենտրոնի մագիստրոսական կրթական ծրագրերը, ունեցած հաջողություններն ու ձեռքբերումները, արտերկրյա առաջատար բուհերի հետ առկա միջազգային համագործակցության հնարավորությունները և շնորհակալություն հայտնեց պատվիրակության ղեկավարին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի հանդեպ ցուցաբերած մեծ հետաքրքրության համար: Իր խոսքում Ա.Սարգսյանն ընդգծեց, որ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը հետազոտական համալսարանի նախատիպ է, որտեղ մասնագիտական ամբիոնները տեղակայված են ՀՀ ԳԱԱ համակարգի ինստիտուտներում ու գիտական կենտրոններում՝ այդպիսով ապահովելով կրթություն-գիտություն փոխշաղկապվածությունը: Ա.Սարգսյանն իր պատրաստակամությունը հայտնեց հետագա համագործակցության համար, որի շրջանակներում հնարավոր կլինի իրականացնել համատեղ գիտակրթական նախագծեր և լավագույն փորձի փոխանակմանն ուղղված հեռանկարային ծրագրեր:
Հանդիպման ընթացքում ելույթներով հանդես եկան նաև ՀՀ ԳԱԱ Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն Արեգ Միքայելյանը, ՀՀ ԳԱԱ Օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի տնօրեն Սահակ Գասպարյանը, ՀՀ ԳԱԱ Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի տնօրեն Հրաչյա Ասցատրյանը, ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրենի ժ/պ Գոռ Մարգարյանը, ովքեր ներկայացրին իրենց գիտական կառույցների գործունեությունն ու վերջին տարիներին ունեցած ձեռքբերումները և նշեցին հնարավոր համագործակցության ուղղությունները:
Միջազգային պատվիրակության անդամները տպավորված էին ՀՀ ԳԱԱ 80-ամյակին նվիրված ֆիլմի բովանդակությամբ, որն ամբողջացրեց միջոցառումը՝ համառոտ ներկայացնելով ՀՀ բարձրագույն գիտական կաճառի հարուստ պատմությունն ու գիտական արժեքը:
Հանդիպման վերջում ՀՀ-ում ԱՄԷ դեսպան Նարիման Ալ-Մուլլանին իր գոհունակությունը հայտնեց բովանդակալից ելույթների և արդյունավետ քննարկում կազմակերպելու կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ առաջիկայում կշարունակվի համատեղ համագործակցությունն արդեն ավելի նեղ մասնագիտական խմբերով:

New Prospects for Cooperation with the United Arab Emirates in the Field of Education and Science
On January 15, a meeting with the delegation of the Federal National Council of the United Arab Emirates was held at the RA National Academy of Sciences, headed by the Chair of the Defense, Interior and Foreign Affairs Committee of the UAE Federal National Council, H.E. Dr. Ali Rashid Al-Nuaimi with the participation of UAE Ambassador to RA, H.E. Dr. Nariman Mohammed Sharif Abdullah AlMulla.
The meeting was jointly organized by the RA National Academy of Sciences and the International Scientific-Educational Center of NAS RA, aimed to facilitate the effective exchange of cutting-edge ideas and practices in science and education between the Republic of Armenia and the United Arab Emirates.
The RA NAS Academician-Secretary, Arthur Ishkhanyan gave the attendees an overview of the meeting program, which included a discussion of the prospects for RA-UAE collaboration in the fields of science and education.
In his opening speech, the President of the RA National Academy of Sciences, Ashot Saghyan welcomed the high-ranking delegation and expressed hope that this meeting would set the groundwork for future strong and long-term cooperation in the fields of science, technology, and higher education to promote partnership between the two countries and establish cooperative relations in science and education.
H.E. Dr. Ali Rashid Al Nuaimi, the Chair of the delegation of the Federal National Council of the UAE, while welcoming the participants of the meeting, emphasized that the fields of science, education, and the advancement of cutting-edge technologies were the main areas of his attention. He also noted that this meeting provided a platform for the sharing of ideas and enhanced further meaningful interaction.
Director of the International Scientific-Educational Center of NAS RA, Armen Sargsyan, welcomed the guests and delivered a presentation on Master Degree programs offered by the Center, as well as its accomplishments and opportunities for international cooperation with leading universities abroad. He also thanked the head of the delegation for his keen interest in the ISEC. In his speech, A. Sargsyan emphasized that the ISEC NAS RA was an example of a research university, with professional chairs situated in the NAS RA system’s institutes and scientific centers, thus ensuring the interdependence of education and science. A. Sargsyan indicated his willingness to continue working together, stating that he would be open to implementing collaborative research and educational initiatives as well as future programs that would facilitate the sharing of best practices.
The speakers of the meeting also included Areg Mikayelyan, Director of the NAS RA Byurakan Astrophysical Observatory, Sahak Gasparyan, Director of the NAS RA Scientific Technological Center of Organic and Pharmaceutical Chemistry, Hrachya Ascatryan, Director of the NAS RA Institute for Informatics and Automation Problems, Gor Margaryan, Interim Director of the NAS RA Institute of Oriental Studies, who delivered reports on recent accomplishments and activities of their scientific structures, and indicated possible areas of collaboration.
The members of the international delegation were greatly impressed by the film honoring the 80th anniversary of the RA National Academy of Sciences, which completed the event by briefly presenting the rich history and scientific significance of the highest scientific organizations of the Republic of Armenia.
At the end of the meeting, the UAE Ambassador to Armenia, H.E.Dr. Nariman Mohammed Sharif Abdullah AlMulla expressed his satisfaction with the well-organized discussion and the insightful speeches also emphasizing that the joint cooperation with more specialized professional groups would be continued in the near future.