Հերթական քննարկում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ում
Ս.թ. նոյեմբերի 23-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի նիստը վարչական անձնակազմի և ամբիոնի դասախոսական կազմի մասնակցությամբ: Օրակարգում ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի հետ «Գործարար վարչարարություն» մասնագիտացմամբ հեռավար մագիստրոսական կրթական ծրագրի ուսումնական պլանի հերթական քննարկումն էր։
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը ներկայացրեց հեռավար դասընթացների համար սահմանված տեխնիկական նվազագույն չափորոշիչները, ՏՏ բաժնի պետ Արմեն Սարգսյանը ներկայացրեց հեռավար դասընթացներին վերաբերող տեխնիկական պայմաններն ու պահանջները:
Պրոֆեսորադասախոսական և վարչական կազմերը համատեղ քննարկեցին ՀՀ ՊԿԱ և ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ուսպլանները և կազմեցին «Գործարար վարչարարություն» մասնագիտացմամբ հեռավար մագիստրոսական կրթության ուսումնական պլանի նախագիծը, որը կներկայացվի  ՀՀ կառավարման պետական ակադեմիայի հետագա հաստատման համար:
«Հեռավար մագիստրոսական կրթություն՝ համատեղ դիպլոմի շնորհմամբ» ծրագրի հիմնական նպատակն է կրթության մատչելիության բարձրացումը՝  կազմակերպելով «Գործարար վարչարարություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրի իրականացումը  հեռավար կրթության ձևաչափով երկու գործընկեր ուսումնական հաստատությունների՝ ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի և ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի կողմից՝ համատեղ դիպլոմի շնորհմամբ: Ծրագրի գործընկերն է նաև ՀՀ ԳԱԱ ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտը:

Обсуждение в Международном научно-образовательном центре НАН РА
23 ноября с.г. состоялось очередное заседание кафедры экономики и менеджмента МНОЦ НАН РА с участием административного и преподавательского состава. В повестке очередного обсуждения был совместный с Академией государственного управления РА учебный план дистанционной образовательной программы по специальности “Бизнес-администрация”. Арусяк Арутюнян, заведующая отделом внешних связей МНОЦ НАН РА, представила установленные минимальные технические стандарты для дистанционного обучения. Армен Саркисян, заведующий отделом информационных технологий, представил требования и условия для проведения дистанционных занятий.
Профессорско-преподавательский и административный состав МНОЦ НАН РА обсудил и утвердил проект совместных учебных планов дистанционной образовательной магистерской программы Академии государственного управления РА и Международного научно-образовательного центра НАН РА по специальности “Бизнес-администрация”. Этот проект также будет направлен для утверждения в Академию государственного управления РА.
Основная цель программы “Дистанционное магистерское образование с совместным присвоением дипломов”  - повышение доступности образования посредством осуществления магистерской образовательной программы по специальности “Бизнес-администрация” по формату дистанционного обучения  с совместным  присвоением дипломов со стороны двух партнеров -  Академии государственного управления РА и Международного научно-образовательного центра НАН РА. Партнером программы также является Институт проблем информатики и автоматизации НАН РА.