ԳԿՄԿ ուսանողները մասնակցում են «AMADEE-24» առաջատար տիեզերական հետազոտական ծրագրին
Հայաստանում մեկնարկել է Ավստրիական տիեզերական ֆորումի «AMADEE-24» մարսյան սիմուլյացիոն առաքելությունը, որը հայկական կողմից կազմակերպվել և իրականացվել է Հայաստանի տիեզերական ֆորումի, Հայաստանի տիեզերական գործակալության և մի շարք այլ գործընկերների ջանքերով:
Արմաշ գյուղի տարածքն ընտրվել է որպես «AMADEE-24» Մարսի անալոգային հետազոտական առաքելության իրականացման վայր Կարմիր մոլորակի հետ երկրաբանական ու տեղագրական նմանությունների շնորհիվ։ Բարձր պատրաստվածություն ունեցող անալոգային տիեզերագնացներից և գիտնականներից բաղկացած անձնակազմը շուրջ մեկ ամիս «Մարսյան կայանում» գիտափորձեր կանցկացնի տարբեր մարսագնացների և ռոբոտատեխնիկայի միջոցով՝ նախապատրաստվելով մարդ-ռոբոտ փոխգործակցությամբ Մարսի ապագա հետախուզական առաքելություններին: Առաքելությանը մասնակցում են 30 երկրներից ընտրված շուրջ 300 գիտնական։
Ծրագրում ներգրավված են նաև ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի՝ Ինժեներական քաղաքում տեղակայված «Ավիատիեզերական ճարտարագիտության» բազային ամբիոնի ուսանողները, ովքեր մասնակցում են «Բազումք» տիեզերական հետազոտությունների լաբորատորիայի անկախ գիտափորձին՝ լաբորատորիայի կողմից առաջադրված նորարարական լուծումով քամու տուրբինի արդյունավետությունը ուսումնասիրելու նպատակով։ Դա թույլ կտա պարզել, թե որքանով այն նպատակահարմար կլինի կիրառել Մարսի վրա քամուց էլեկտրաէներգիա ստանալու ոչ մեծ հզորության սպառիչներ, օրինակ, ինքնավար օդերևութաբանական կայաններ սնուցելու համար։ Սա հիանալի հնարավորություն է մեր ուսանողների համար իրենց մասնագիտական ուղին զարգացնելու տիեզերական արդյունաբերության ոլորտում։
Այս նախագծի շնորհիվ անալոգային առաքելությունների վերաբերյալ փորձն ու գիտելիքը հասանելի են դարձել նաև ԳԿՄԿ ապագա գիտնականների համար, և տասնյակ տարիներ հետո, երբ մարդն առաջին անգամ ոտք կդնի Մարսի վրա, նրանք կարող են հպարտանալ, որ այս պատմական ճանապարհի մի մաս են կազմել:

Студенты МНОЦ участвуют в научной экспедиции Австрийского космического форума AMADEE-24
В Армении стартовала Марсианская миссия Австрийского космического форума AMADEE-24, которая была организована и реализована усилиями Армянского космического форума, Аэрокосмического агентства и ряда других партнеров.
Территория поселка Армаша была выбрана местом для реализации аналогового моделирования Марса AMADEE-24 из-за ее геологического и топографического сходства с Красной планетой. Экипаж высококвалифицированных астронавтов и ученых около месяца проведет на марсианской станции, проводя научные эксперименты с использованием различных марсоходов и робототехники в рамках подготовки к будущим исследовательским миссиям человека и робота на Марсе. В проекте участвуют около 300 ученых из 30 стран.
В миссии также участвуют студенты базовой кафедры Аэрокосмической инженерии Международного научно-образовательного центра НАН РА, расположенной в Инженерном городке, которые участвуют в независимом научном эксперименте лаборатории космических исследований "Базумк" с целью изучения эффективности ветроэнергетической установки с помощью инновационного решения, предложенного лабораторией. Это позволит выяснить, насколько целесообразно будет использование маломощных потребителей для получения электроэнергии от ветра на Марсе, например, для питания автономных метеорологических станций. Это прекрасная возможность для наших студентов развить свой профессиональный путь в аэрокосмической отрасли.
Благодаря этому проекту опыт и знания аналоговых миссий также стали доступны будущим ученым МНОЦ, и десятилетия спустя, когда люди впервые ступят на Марс, они смогут гордиться тем, что стали частью этого исторического путешествия.