ԵԲԿՏ նախարարական գագաթնաժողովն ու Բոլոնիայի գործընթացի 4-րդ քաղաքական ֆորումը Երևանում
Երևանում մայիսի 14-15-ին տեղի ունեցավ Եվրոպական բարձրագույն կրթական տարածքի (ԵԲԿՏ) նախարարական գագաթնաժողովն ու Բոլոնիայի գործընթացի 4-րդ քաղաքական ֆորումը:
Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում անցկացվող միջոցառումներին մասնակցում են շուրջ 500 պատվիրակներ 47 երկրներից ու միջազգային կազմակերպություններից: 20 երկիր ներկայացված է նախարարների մակարդակով:
«Ակնհայտ է, որ բարձրագույն կրթությունն այն հիմնասյունն է, որի վրա կառուցվում են գիտելիքահեն հասարակությունները: Այս առումով Բոլոնիայի բարեփոխումները վերափոխեցին Եվրոպայի բարձրագույն կրթության նկարագիրը՝ ապահովելով ուսանողների շարժունությունը և ստեղծելով կրթական հնարավորությունների լայն բազմազանություն: Պարզ է նաև, որ առանց համակարգային հիմնախնդիրների հաղթահարման` հնարավոր չէ ապահովել կրթական համակարգի մրցունակությունն ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Եվրոպական բարձրագույն կրթական միջավայրում»,- ասել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Միջոցառման բացման հանդիսավոր նիստը վարել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը: Ինչպես հաղորդում են Կրթության և գիտության նախարարության մամուլի ծառայությունից, Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ երեք տարի առաջ Բուխարեստում եվրոպական երկրների կրթության նախարարները միաձայն քվեարկել են, որ Հայաստանը դառնա Եվրոպական կրթական տարածքի կենտրոն, իսկ  մայրաքաղաք Երևանը` Եվրոպական կրթական տարածքի 9-րդ մայրաքաղաք:
«Առաջին անգամ կազմակերպվելով Հայաստանում՝ այն ապացուցում է, որ Եվրոպական կրթական տարածքը համընդհանուր արժեք է և իր ողջ աշխարհագրական սփռումով հավասար ներառում ունի ինչպես գործընթացի մեջ, այնպես էլ որոշումների կայացման առումով: Երևանում քննարկվելիք և ընդունվելիք փաստաթղթերն ու որոշումները կարևորագույն ազդեցություն կունենան եվրոպական կրթական համակարգի զարգացման վրա: Բոլոնիայի գործընթացն իր ողջ դժվարություններով ու մարտահրավերներով հանդերձ՝ հաջողված գործընթաց է»,- նշել է ԿԳ նախարարը:
Եվրոպական կրթական տարածքն ամբողջացնող միջոցառումներին մասնակցում էր նաև ՀՀ ԳԱԱ Պրեզիդենտ Ռադիկ Մարտիրոսյանը և ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տնօրեն Ալբերտ Սարգսյանը:
Նշենք, որ Հայաստանը Բոլոնիայի գործընթացին անդամակցել է 2005 թ. Բերգենի նախարարական գագաթնաժողովում` ակտիվորեն ներգրավվելով Բոլոնիայի գործադիր խմբի և նրա բոլոր ենթակառույցների աշխատանքներին:
Բոլոնիայի գործընթացի մեկնարկի համար հիմք է հանդիսացել 1998 թ.-ի` Սորբոնում չորս երկրների՝ Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Միացյալ Թագավորության և Իտալիայի կրթության նախարարների ստորագրած համատեղ հռչակագիրը: Սորբոնի հռչակագրում տեղ գտած հիմնական նպատակները՝ ԵԲԿՏ-ի համար ընդհանուր չափորոշիչների ստեղծում, ուսանողների և ակադեմիական անձնակազմի շարժունություն, որակի ապահովում, ամրագրվել են արդեն Բոլոնիայի հռչակագրում, որը 1999 թ.-ին ստորագրել է եվրոպական 29 երկիր:
Բոլոնիայի հռչակագիրը, ի թիվս այլ հանձնառությունների, ամրագրել է նաև նախարարական գագաթնաժողովների կազմակերպման անհրաժեշտությունը յուրաքանչյուր երկու կամ երեք տարին մեկ անգամ: Սահմանվել են նաև գագաթնաժողովների անցկացման ընթացակարգերը, համաձայն որոնց` գագաթնաժողովը հյուրընկալող երկիրը ստանձնում է նաև Բոլոնիայի քարտուղարության պարտականությունները: Նախարարական գագաթնաժողովների ժամանակ ամփոփվում են այդ ժամանակահատվածում իրականացրած աշխատանքների արդյունքները և կոմյունիկեում սահմանվում առաջիկա գերակայությունները:

Министерский саммит европейского пространства высшего образования и 4-й политический форум Болонского процесса в Ереване
Май 16, 2015
14-15 мая с.г. в Ереване стартовали министерский саммит европейского пространства высшего образования и 4-й политический форум Болонского процесса.
В мероприятиях, проводимых в спорткомплексе им. Карена Демирчяна, принимало участие около 50 делегатов из 47 стран и международных организаций. 20 стран было представлено на уровне министров.
«Очевидно, что высшее образование – это тот фундамент, на котором строятся общества, основанные на знаниях. В этом плане болонские реформы изменили характеристику высшего образования Европы, обеспечив мобильность студентов и создавая широкое разнообразие образовательных возможностей. Ясно также, что без преодоления системных проблем невозможно обеспечить конкурентоспособность системы образования как в Армении, так и в европейской среде высшего образования», - отметил Президент РА Серж Саргсян.
Торжественное заседание вел министр образования и науки РА Армен Ашотян. Г-н министр отметил, что 3 года назад в Бухаресте министры европейских стран единогласно проголосовали за то, чтобы Армения стала центром европейского образовательного пространства, а Ереван – 9-ой столицей европейского образовательного пространства.
«Саммит, впервые проводимый в Армении, - доказательство того, что европейское образовательное пространство – всеобщая ценность. Документы и решения, обсуждаемые и принятые в Ереване, окажут существенное влияние на развитие европейской системы образования. Болонский процесс, при всех своих сложностях и вызовах, - удавшийся процесс», - уверен министр образования и науки РА.
В мероприятиях участвовали также Президент НАН РА Радик Мартиросян и Директор МНОЦ НАН РА Альберт Саргсян.
Отметим, что Армения присоединилась к Болонскому процессу в 2005 году на бергенском министерском саммите, активно подключившись к работе исполнительной группы Болонии и всех ее подструктур.
Основой для начала Болонского процесса стала сорбоннская совместная декларация министров образования 4 стран - Германии, Франции, Соединенного Королевства и Италии. Основные цели, указанные в сорбоннской декларации, – создание общих критериев, мобильность студентов и академического состава, обеспечение качества – были закреплены в Болонской декларации, которую в 1999 г. подписало 29 европейских стран.
Болонская декларация закрепила также необходимость организации министерских саммитов в каждой стране раз в 2-3 года. Был учрежден также порядок проведения саммитов, согласно которому принимающая страна получает и обязательства Болонского секретариата. Во время министерских саммитов подводятся итоги работы, проведенной за подотчетный период, в коммюнике закрепляются ближайшие приоритеты.