Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի վարչական և դասախոսական անձնակազմի պաշտոնական այցը Իտալիայի Տուշայի համալսարան
Մայիսի 8, 2018
ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի կրթության որակի ապահովման բաժնի ղեկավար Նարինե Վարդանյանը, ուսումնական մասի պետ Երջանիկ Զարգարյանը, «Տնտեսագիտություն և կառավարում» ամբիոնի վարիչ Կարեն Սարգսյանը, նույն ամբիոնի դասախոսներ Նարինե Մանուկյանն ու Արամ Սիմոնյանը Եվրոմիության Էրազմուս+ KA 107 ծրագրի շրջանակներում ս/թ ապրիլի 22-28-ը պաշտոնական այցով գործուղվել են Իտալիայի Տուշայի համալսարան:Այցի շրջանակներում ԳԿՄԿ որակի ապահովման բաժնի պետ Նարինե Վարդանյանը և ուսումնական մասի պետ Երջանիկ Զարգարյանը հանդիպեցին Տուշայի համալսարանի Որակի ապահովման կենտրոնի ղեկավար Կապլանի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին կրթական գործընթացում շահակիցների ներգրավման հնարավորությունները, կրթական ծրագրերի բարեփոխման որակի չափանիշները, ինստիտուցիոնալ և ծրագրային հավատարմագրման չափանիշներն ու չափորոշիչները, ինչպես նաև ֆակուլտետների ինքնավերլուծության ներկայացման ձևաչաձերը: Տուշայի համալսարանի փորձը համարելով խիստ ուսանելի՝ ԳԿՄԿ որակի բաժնի ղեկավար Նարինե Վարդանյանի առաջարկով ԳԿՄԿ պատվիրակությանը տրամադրվեց Տուշայի համալսարանի որակի ապահովման ներբուհական համակարգի մեխանիզմները և ընթացակարգերը, որոնց հիման վրա կարվի որոշակի բենչմարքինգ և արդյունքները կքննարկվի հետագայում ԳԿՄԿ որակի ապահովման ամբիոնային պատասխանատուներին հետ: Այցի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ պատվիրակությունը հանդիպխումներ ունեցավ Տուշայի համալսարանի «Տտնտեսագիտության, բիզնեսի և մարկետինգի» ամբիոնի միջազգային համագործակցության պատասխանատու պրոֆեսոր Բրանկայի հետ, որի շրջանակներում ԳԿՄԿ «Տնտեսագիտություն և կառավարում» ամբիոնի վարիչ Կարեն Սարգսյանը ներկայացրեց ամբիոնի իրականացրած մագիստրոսական կրթական ծրագրերը: Համաձայնություն ձեռք բերվեց մշակել համատեղ կրթական ծրագիր՝ կրկնակի դիպլոմի շնորհմամբ: ԳԿՄԿ «Տնտեսագիտություն և կառավարում» բաժնի դասախոսներ Նարինե Մանուկյանն ու Արամ Սիմոնյանը հանդիպեցին իրենց գործընկեր դասախոսներին, մասնակցեցին վերջիններիս դասերին, քննարկեցին իրենց դասավանդած առարկայական ծրագրերի համապատասխանությունն ու դասավանդման որոշակի հմտություններ և մեթոդներ, քննարկեցին ծրագրային փաթեթների համադրման հնարավորությունները, առարկայական ծրագրերի վերանայման մոտեցումները և խնդիրները, մասնակցեցին որոշ դասերի, այդ թվում՝ ներկա գտնվեցին և հետևեցին Էրազմուս+ կրեդիտային շարժունակության ծրագրով այս պահին Տուշայի համալսարանում ուսուցանող ԳԿՄԿ երեք մագիստրանտների ուսումնառության ընթացքին:Ապրիլի 26-ին Տուշայի համալսարանի ռեկտորատի դահլիճում տեղի ունեցավ հանդիսավոր հանդիպում-նիստ, որի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոսսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի Սննդի շղթայի ռիսկերի գնահատման կենտրոնի ղեկավար, ԳԿՄԿ դասախոս Դավիթ Պիպոյանը ներկայացրեց Հայաստանի ու Իտալիայի կրթական կապերը, մասնավորապես՝ Էրազմուս+ կրեդիտային շարժունակության ծրագրով իրականացված փոխանակումների այս պահի տվյալները, հետագա համագործակցության հեռանկարներն ու հնարավորությունները: ԳԿՄԿ թիմը ներկայացրեց գիտակրթական միջազգային կենտրոնի մասին հակիրճ տեղեկատվություն, ինչպես նաև՝ «Տնտեսագիտություն և կառավարում» ամբիոնի կառուցվածքը, Տուշայի համալսարանի հետ համագործակցելու հնարավորություններն ու հեռանկարները: Հանդիպումն ավարտվեց հայկական գինիների և իտալական ուտեստների համտեսով:

Официальный визит административного и преподавательского состава Международного научно-образовательного центра НАН РА в университет Туша Италии
Май 8, 2018
22-28 апреля с.г. административный состав МНОЦ НАН РА в рамках программы ЕС "Эразмус + KA 107" побывал с официальным визитом в университете Туша Италии. В состав делегации входили: заведующая отделом обеспечения качества образования Нарине Варданян, заведующий учебной частью Ерджаник Заргарян, заведующий кафедрой Экономики и управления Карен Саркисян, преподаватели той же кафедры Нарине Манукян и Арам Симонян. В рамках программы визита заведующая отделом обеспечения качества образования Нарине Варданян и заведующий учебной частью Ерджаник Заргарян встретились с руководителем Центра обеспечения качества образования университета Туша Капланом. Во время встречи были обсуждены: возможности вовлечения заинтересованных сторон в образовательный процесс, критерии качества реформ образовательных программ, критерии и стандарты институциональной и программной аккредитации, формат представления самоанализа факультетов. По инициативе и просьбе Нарине Варданян делегации МНОЦ были предоставлены материалы механизмов и процедур внутренней системы обеспечения качества образования университета Туша, на основе которых будет сделан определенный бенчмаркинг и результаты в дальнейшем будут обсуждены с ответственными лицами кафедр за обеспечение качества образования. Делегация МНОЦ НАН РА также имела встречи с профессором Бранком, который ответственен за международное сотрудничество кафедры "Экономика, бизнес и маркетинг". Заведующий кафедрой Экономики и управления МНОЦ НАН РА Карен Саркисян представил в рамках программы визита осуществленные образовательные магистерские программы кафедры. В связи с этим была достигнута договоренность в разработке образовательной программы с присвоением совместных дипломов. Преподаватели кафедры "Экономика и управление" МНОЦ НАН РА Нарине Манукян и Арам Симонян встретились со своими коллегами и приняли участие на их лекциях, обсудили многие проблемы: некоторые методы и навыки преподавания, соответствие программ собственных преподаваемых дисциплин, возможности сопоставления программных пакетов, проблемы и подходы пересмотра программ. Они также проследили за учебным процессом трех магистрантов МНОЦ, обучающихся в данный момент в университете Туша в рамках программы кредитной мобильности "Эразмус+". 26 апреля в зале заседаний ректората университета Туша состоялось торжественное заседание, где руководитель Центра экологоноосферных исследований НАН РА по оценке цепочки рисков пищевых продуктов Давит Пипоян представил образовательные связи Армении и Италии, в частности - в рамках программы кредитной мобильности "Эразмус+" осуществление обмена данными в настоящее время, перспективы и возможности дальнейшего сотрудничества. Команда МНОЦ представила краткую информацию о Международном научно-образовательном центре НАН РА, структуру кафедры Экономики и управления, перспективы и возможности сотрудничества с университетом Туша. Встреча завершилась дегустацией армянских вин и угощением итальянских блюд.