Էրազմուս+ կոնտակտային սեմինար Արևելյան գործընկերության երկրների համար
Եվրոպական հանձնաժողովի ֆինանսավորմամբ 2016 թ. նոյեմբերի 28-29-ը Կիևում (Ուկրաինա) տեղի ունենացավ Էրազմուս+ կոնտակտային սեմինար Արևելյան գործընկերության երկրների համար` Էրազմուս+ ծրագրի եվրոպական երկրների բուհերի հետ համագործակցությունը խորացնելու նպատակով: Արևելյան գործընկերության վեց երկրների բուհերի ներկայացուցիչները (Հայաստան, Ադրբեջան,  Բելառուս, Վրաստան, Ուկրաինա, Մոլդովա) հանդիպեցին 30 եվրոպական երկրների բուհերի ներկայացուցիչներին՝ բանակցելու, ձեռք բերելու պայմանավորվածություններ և համատեղ դիմելու Էրազմուս+ ծրագրի 2017 թ. առաջարկների մրցույթին՝ կարողությունների զարգացման և միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրերով:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն ներկայացնում էր արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը, որ երկօրյա կոնտակտային սեմինարի ընթացքում համագործակցության պայմանավորվածություններ ձեռք բերեց մի շարք եվրոպական համալսարանների հետ:
Կոնտակտային սեմինարի արդյունքում՝ ստացված փորձը, գիտելիքը և կոնտակտային տվյալները փոխանցելու նպատակով, վերապատրաստում կանցկացվի ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ համապատասխան ամբիոնների վարիչների և միջազգայնացման գծով պատասխանատուների հետ:

Приглашение на контактный семинар в рамках программы ,,Эразмус+” для стран Восточного партнерства
28 – 29 ноября 2016 года в Киеве (Украина) при финансировании Европейской комиссии состоялся контактный семинар "Эразмус+" для стран Восточного партнерства с целью углубления развития сотрудничества в рамках этой программы с вузами европейских стран. Представители вузов шести стран Восточного партнерства (Армения, Азербайджан, Беларусь, Грузия, Украина, Молдова) встретились с представителями вузов 30-ти европейских стран для приобретения договоренностей относительно предложений о совместной подаче заявок для участия на конкурсе международных программа кредитной мобильности и развития потенциала в рамках программы "Эразмус+17".
В лице Арусяк Арутюнян, заведующей отделом внешних связей МНОЦ НАН РА, в течение двух дней этого семинара были приобретены договоренности о сотрудничестве Международного научно-образовательного центра НАН РА с рядом университетов европейских стран.
В МНОЦ НАН РА будет проведена переподготовка (стажировка) для заведующих кафедр и ответственных лиц по международной линии с целью передачи полученного на семинаре опыта и знаний, а также контактных данных.